1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Polisi ve Baltacılar Göstericilere Saldırdı!
Mısır Polisi ve Baltacılar Göstericilere Saldırdı!

Mısır Polisi ve Baltacılar Göstericilere Saldırdı!

Ramses ve Giza'da polisin namaz kılan göstericilere ateş açması sonrası çıkan çatışmalarda şimdiye kadar 7 kardeşimiz katledildi.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Darbecilerin cinayetleri sürüyor! Mısır’da darbe protestolarına karşı silah kullanan polis dün gece yeni bir katliama imza attı.

İhvan hareketinin eylemi Rabiatul Adeviye Meydanında 19. gününe girerken, dün gece Kahire ve Giza’da Mursi destekçilerinin protestolarına polisin gerçekleştirdiği müdahaleler neticesinde 7 kişi öldü, 261 kişi de yaralandı. 8 Temmuz sabahı Cumhuriyet Muhafızları Karargahının önünde yaşanan katliamın 1. haftasında yeni bir katliam gerçekleşti.

Başkent Kahire'de darbe ilan edildiği 3 Temmuz'dan beri Rabiatul Adeviyye'de başlayan halk gösterisi dün de sürdü.

İhvan'ın dünkü çağrısı üzerine iftardan önce meydanlarda toplanmaya başlayan darbe karşıtları, Kahire Üniversitesi yakınındaki Nahda meydanı, Giza bölgesindeki Lübnan meydanı, Ramses meydanı ve bitişiğindeki 6 Ekim Köprüsü, Nasır City'de toplandı.

İftardan önce meydanlarda toplanan darbe karşıtları, iftarı birlikte açıp namaz kıldıktan sonra slogan atmaya başladı. Göstericiler, ordunun yanı sıra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İsrail, ABD aleyhine de slogan attı.

Sayıları milyonları aşan darbe karşıtları, ordunun kışlasına çekilmesini, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin görevine iade edilmesini, anayasanın yürürlüğe konulmasını istedi. Pankart ve slogan eşliğinde bayrakları sallayan darbe karşıtları, talepleri yerine getirilene kadar mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Kahire'de askeri darbeye karşı yürüyen göstericilere, polisin müdahalesi ve 'Baltacı' diye tabir edilen paramiliter grupların saldırısı üzerine çıkan çatışmalar, Giza ve Ramses meydanlarında devam etti.

İhvan sözcülerinden Muhammed el-Baltaci, Ramses meydanındaki çatışmalara Mısır'da terör örgütü ilan edilen "Black Block" adlı anarşist grubun da katıldığını, meydanda bulunan anarşist grup Black Block üyeleri ve Baltacıların da polisle göstericilere saldırdığını söyledi.

7 Ölü; Yüzlerce Yaralı…

Polis ve paramiliter grupların saldırısı sonrasında çok sayıda kişi yaralanırken Mursi taraftarı 7 kardeşimizin şahit edildiği bildirildi. Mısır Sağlık Bakanlığı da bu bilgiyi teyit ederek polis ile darbe karşıtları arasında çıkan çatışmada 7 kişinin öldüğünü açıkladı.

Mısır polisinin, Kahire'deki Ramses Meydanı'nda Mursi'yi destekleyenlere namaz kılınırken müdahale ettiği ve namaz kılanların üzerine saçma ve gaz bombaları ile ateş açtığı bildirildi.

Kahire Üniversitesi'nin önündeki göstericilerin Giza meydanına yürümeleri üzerine polis ve Baltacılar, göstericilere saldırdı. Bölgeden zaman zaman silah sesleri duyulurken, çıkan çatışmalarda çok sayıda göstericinin yaralandığı bildirildi. 

Başkent Kahire'de Nasır City bölgesinde toplanan binlerce gösterici, Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak kullanılan El İttihadiye'ye ulaştı.

ABD Başkonsolosluğu Önünde Protesto

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de ise göstericilerin büyük bölümü ABD başkonsolosluğu önünde toplanarak darbeyi protesto etti. Sidi Gabir ve Korneş bölgelerinde meydanlara dökülen halk, darbe karşıtı slogan attı.

ÜLKENİN HER YERİNDE DARBE KARŞITI GÖSTERİ VAR

Ülke genelinde milyonlarca darbe karşıtı, 22 kentte gösterilerine devam ediyor.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'nin de 3 ayrı noktasında on binlerce kişi askeri darbeye karşı gösteri yaptı.

Güney kentleri Asyut, Luksor, Asvan, Nil Deltası'nda bulunan Minye, Dimyat, Şarkıye, Sina Yarımadası'nda bulunan El Ariş ve Refah, kanal boyunca sıralanan İsmailiye, Süveyş ve Port Said kentiyle batıdaki Marsa Matruh kentlerinde gösteri yapan binlerce kişi ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek verdi. 

Mısır'da 3 Temmuz'da darbenin ilan edilmesinin ardından darbeye karşı gösteri çağrısında bulunan Hürriyet ve Adalet Partisi milyonların sokağa ineceğini ilan etmişti.

Saldırıdan Görüntüler:

misir-ramses-meydani_mudahale_egypt-ramsis08-teravihnamazi.jpg
Saldırıdan hemen önce; Ramses Meydanında teravih namazı kılınırken...

misir-ramses-meydani_mudahale_egypt-ramsis03.jpg

misir-ramses-meydani_mudahale_egypt-ramsis01.jpg

misir-ramses-meydani_mudahale_egypt-ramsis04.jpg

misir-ramses-meydani_mudahale_egypt-ramsis06.jpg

misir-ramses-meydani_mudahale_egypt-ramsis05.jpg

misir-ramses-meydani_mudahale_egypt-ramsis07.jpg

misir-ramses-meydani_mudahale_egypt-ramsis10.jpg
Ramses Meydanına saldırı sonrası Adeviyye'den desteğe gelen grup...

misir-ramses-meydani_mudahale_egypt-ramsis11-baltaci.jpg
Mısır'daki paramiliter güç: Halkın üstüne saldıran Baltacılardan biri...

misir-ramses-meydani_mudahale_egypt-ramsis12.jpg

misir-ramses-meydani_mudahale_egypt-ramsis09_polis.jpg

misir-ramses-meydani_mudahale_egypt-ramsis13.jpg
Gözaltına alınan bir Mursi taraftarı güvenlik güçlerinin yanında Baltacıların saldırısına uğruyor...

 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum