Mısır Parlamentosu Yıllar Sonra Açıldı

10.01.2016 17:46
Mısır Parlamentosu Yıllar Sonra Açıldı
Mısır Halk Meclisi, üç yılı aşkın bir sürenin ardından ilk kez çalışmalarına başladı.

Anayasa mahkemesinin, "bağımsız adayların seçiminin kanuna aykırı olduğu" gerekçesiyle 2012'de feshettiği parlamento, üç yıl aradan sonra en yaşlı üye Baha Ebu Şakka'nın (77) yönetiminde açıldı. Oturumda, meclis başkan yardımcılığı görevini en genç üyeler Neha Halid el Humeyli (26) ile Hasan Ömer Muhammed Hasaneyn (26) üstlendi.

Meclis başkanının, yüksek seçim kurulunun kararlarını okumasının ardından milletvekilleri yemin etmeye başladı.YEMİN KRİZİ

Yemin töreni sırasında milletvekili Murtaza Mansur’un yemin metni dışına çıkması üzerine meclis başkanı yeminini tekrarlamasını istedi.

Meclis Başkanı Ebu Şakka, Mansur’un, "anayasa ve kanunlar üzerine" yerine "bazı anayasa ve kanunlar üzerine" şeklinde ettiği yeminin kabul edilmeyeceğini söyledi. Mansur'un, "25 Ocak Devrim'ini içime sindiremiyorum" şeklindeki sözleri, bazı milletvekilleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Meclisteki 596 milletvekilinin yemin töreninin ardından meclis başkanı ve iki yardımcının belirlenmesi için oylama işleme yapılması bekleniyor.

Söz konusu oturumun ardından cumhurbaşkanının katılımıyla düzenlenecek ikinci oturumun (açılış oturumu) da tarihinin açıklanacak.

2012’de feshedilen parlamentonun ardından üç yıl aradan sonra ekim ve kasımda düzenlenen seçimlerde, 448'i bağımsız listeden, 120'si de parti kontenjanından olmak üzere toplam 568 milletvekili seçilmişti. Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, Mısır Anayasası gereği doğrudan atadığı 28 milletvekili ile toplam sayı 596'ya çıkmıştı.

Kaynak : AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim