1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Ordusu'ndan Cumhurbaşkanı Mursi'ye Muhtıra
Mısır Ordusundan Cumhurbaşkanı Mursiye Muhtıra

Mısır Ordusu'ndan Cumhurbaşkanı Mursi'ye Muhtıra

Mısır ordusu taraflara uzlaşmaları için 48 saat süre tanıdı.

A+A-

HAKSÖZ HABER

Mısır Genelkurmay Başkanı tüm Mısırlı güçlere bir ailen bir uzlaşmaya varmaları gerektiğini bildirdi ve bunun için 48 saat süre verdi. Aksi takdirde ordunun “hiç kimseyi dışarıda bırakmayan bir yol haritası sunacağı”nı bildirdi.

Savunma Bakanı ve Genel Kurmay Başkanı Abdul Fettah es-Sisi’nin açıklamasında kullandığı ve Mısır’da muhaliflerce dün gerçekleştirilen gösteriler hakkında sarfettiği  “halk iradesinin görülmemiş tezahürü” ifadesi dikkat çekti. Sisi geçen hafta yaptığı açıklamada ülkenin karanlık bir tünele doğru gitmesi durumunda ordunun gelişmeler karşısında sessiz kalmayacağını söylemişti.

Muhalefetin önde gelen isimlerinden Hamdin Sabbahi dün verdiği beyanatta Mursi’nin istifaya yanaşmaması durumunda ordunun müdahale etmesi gerektiğini savundu. Geçtiğimiz yıl cumhurbaşkanı adayı olan ve ilk turda yeterli oyu alamadığı için elenen solcu-Nasırcı Hamdin Sabbahi “her zaman halkın yanında yer alan silahlı kuvvetler iradesini ortaya koyan halktan yana harekete geçmeli” diyerek açıkça gösterilerin hedefinin askeri bir müdahaleyle Mürsi’nin alaşağı edilmesi olduğunu ortaya koydu.  

Dün askeri helikopterler Kahire ve İskenderiye’de toplanan muhalif göstericiler üzerinde sık sık uçmuş ve toplanan grupların üzerine yukarıdan Mısır bayrakları bırakmıştı.

Mısır ordusu adına sergilenen bu tavırlar ve Sisi’nin sözleri çok çarpıcı. Günlerdir muhalifler sokaklarda İhvan mensuplarını katlediyorlar. Başkanlık sarayını işgal etmeye kalkıştılar. İktidardaki İhvan hareketinin pek çok şehirdeki bürolarını kundaklayıp, genel merkezini işgal ettiler. Tüm bu güvensizlik ortamında ordu etkisiz konumda. Ordu görevini yapmıyor, halkı korumuyor. Seçilmiş iktidarın emirlerini yerine getirmiyor.

Mamafih cumhurbaşkanına muhalefetle anlaş yoksa müdahale ediyorum diyebiliyor. Üstelik de Cumhurbaşkanının ısrarla muhaliflere gelin görüşelim, müzakereyle sorunu halledelim şeklindeki çağrılarının karşılık bulmadığının görülmesine rağmen.

Gelişmeler Mısır’da kaos stratejisi izleyen muhaliflerin asıl hedefinin ortamı ordunun müdahalesine açık hale getirmek olduğu anlaşılıyor. Gösteriler, imza kampanyaları ve bu tür tüm çabalar sandıktan çıkartılamayan iktidara askeri destekle ulaşma mantığının bir ifadesi.

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum