1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Ordusu Açıklama Yaptı
Mısır Ordusu Açıklama Yaptı

Mısır Ordusu Açıklama Yaptı

Ordu barışçı bir geçiş süreci yaşanacağı ve yolsuzlukların araştırılacağı konularında söz verdi. Ordunun açıklaması Mübarek'e destek ve darbenin olmayacağı şeklinde yorumlandı.

11 Şubat 2011 Cuma 12:11A+A-

Ordunun, Hüsnü Mübarek'in bazı yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman'a devredip seçimlere kadar görevinin başında kalmasına bir itirazı yok.

Olağanüstü hal durumunun ise güvenlik tam anlamıyla sağlanınca kalkacağı, eylemcilerle ilgili de herhangi bir cezai yaptırım uygulanmayacağı bildirildi.

DEVREDİLEN YETKİLER

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in dün akşam yaptığı yetki devri açıklamasının aslında hiçbir geçerliliği olmayan bir açıklama olduğu ortaya çıktı.

Hüsnü Mübarek, "yetkilerimin büyük bir kısmını yardımcım Ömer Süleyman'a devrettim" dedi;  ama aslında ülke için hayati önem taşıyan üç yetkisini devretmedi.

Mübarek, Tahrir Meydanı'nda toplanan kalabalığı kandırırcasına yaptığı açıklamada halkı istediği asıl yetkiler olan, Meclisi'in feshedilmesi yetkisi, Anayasa'yı değiştirme yetkisi, hükümet kurma ve hükümetleri görevden alma yetkisini devretmedi.

Mübarek'in bu yetkileri devretmemesi onun hala ülkede söz sahibi tek kişi olduğu anlamına geliyor. Durumun farkında olan muhaliflerin de en çok kızdığı nokta da bu.

HALK BUGÜN KRALLIK SARAYINA YÜRÜYECEK

Mübarek'in dün geceki açıklamalarından tatmin olmayan, hatta daha  da sinirlenen muhalifler bugün cuman namazından sonra Abidin Sarayı'na yürüyecek. 1952 yılına kadar Mısır krallarının kullandığı, şimdiler de ise Mübarek'in önemli isimleri ağırladığı saray sembolik olarak büyük önem taşıyor.

DEVLET TELEVİZYONU BİNASI ELE GEÇİRİLDİ

Kahire'nin Tahrir Meydanı'ndaki muhalif gruplar dün gece Mısır devlet televizyonuna yürüdüler. Devlet televizyonu çalışanları protestocuların gelişini anlar anlamaza binayı boşalttılar. Televizyon binası hala göstericilerin kontrolü altında.

"DARBE KABUSU ÇOK KÖTÜ!"

BBC'ye konuşan Mısır Maliye Bakanı Samir Rıdvan, darbe kabusunun herkes için, ekonomi için, gençler için çok kötü olduğunu belirterek, böyle bir şeyin olmasını önlemek istediklerini söyledi.

ORDU KALABALIĞA MÜDAHALE ETMİYOR

Başkanlık sarayının önündeki askeri kuvvetler uzaklaşmaya başladı. Öte yandan sarayın önünde toplanan kalabalığa herhangi bir müdahale de yapılmıyor.

(A. Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni / Kahire)

HABERE YORUM KAT