1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Mısır Medyasının Kaddafi Şakşakçılığına Libya’dan Tepki
Mısır Medyasının Kaddafi Şakşakçılığına Libya’dan Tepki

Mısır Medyasının Kaddafi Şakşakçılığına Libya’dan Tepki

Mısır medyasında yayınlanan görüntüler Libya'yı rahatsız etti.

A+A-

Libya Başbakanı Ali Zeydan'ın, Mısır'ın Trablus Büyükelçisini çağırarak, Libya'nın Kaddafi döneminin liderlerinin Mısır medyasında görülmesinden duydukları rahatsızlığı ilettiği bildirildi.

Zeydan, Başbakanlık resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, "Mısır'ın büyükelçisini çağırdım ve Kaddafi döneminin liderlerinin Mısır medyasında görülmesinden hükümetin ve ulusal kongrenin duyduğu rahatsızlığı ilettim" ifadesini kullandı.

Başbakan Zeydan, büyükelçiye ayrıca Kaddafi'nin kuzeni Ahmed Kaddaf ed-Dem'in, "birini öldürmeye teşebbüs etme, polise mukavemet, ruhsatsız ateşli silah ve cephane bulundurma" suçlarından yargılandığı davadan beraat ederek, çarşamba günü serbest bırakılmasından sonra Kahire'deki televizyon kanallarında çıkmasının, Libyalı yetkilileri rahatsız ettiğini ve endişelendirdiğini bildirdiğini kaydetti.

Zeydan, ayrıca Mısır'daki Kaddafi dönemine ait yöneticilerle ilgili konuşmak için Mısır Başbakanı Hazim el-Biblavi ile de telefon görüşmesi yaptığını ifade etti.

Libya hükümetinin Mısır'da bulunan Kaddafi dönemine ait yöneticileri teslim alma niyetinde olduğunu da hatırlatan Zeydan, söz konusu kişilerin, Libya'nın güvenliğini bozmaya yönelik çalışmalar yaptıklarına dair bilgi ve delillerin bulunduğunu kaydetti.

Zeydan açıklamasında, Kaddafi dönemine ait Mısır'da, Nijer'de ve diğer yerlerde bulunan tüm yetkililerin, uluslararası anlaşmalara uygun ve adil bir şekilde yargılanacağını belirtti.

TRT Haber

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT