1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Mısır Medyasında Nefret Söylemi
Mısır Medyasında Nefret Söylemi

Mısır Medyasında Nefret Söylemi

İsrail’in Gazze’deki saldırılarını başlattığı günden bu yana Mısır yönetiminin ortaya koyduğu tavır ve Mısır medyasında kullanılan Hamas karşıtı dil dikkat çekiyor.

A+A-

Darbe lideri Abdulfettah Sisi liderliğindeki Mısır yönetimi daha önce bir ateşkes önerisinde bulunmuş, İsrail bu öneriyi kabul etmiş ancak teklifin içeriğinden haberi olmadığını söyleyen ve diz çöktürme girişimi olduğunu belirten Hamas yönetimi ateşkesi kabul etmemişti.

Mısır’ın Refah sınır kapısını Gazzelilere kapatması ve ve insani yardım amacıyla Gazze’ye girmeye çalışan  heyetlere izin vermemesi de Gazze’de büyük tepkiye neden oldu.

Mısır medyasında da Hamas’ı sert şekilde eleştiren yorumlar ve haberler dikkat çekiyor.

Sisi yönetimine yakın medya kuruluşları İsrail’in 400’den fazla kişinin ölümüne neden olan saldırılarından Hamas’ı sorumlu tutuyor.

Gazze’deki Hamas yönetimi Cumartesi günü Mısır halkına yaptığı çağrıda, “Sessiz kalmanız halkımıza yönelik saldırıları ve ölümleri artırıyor, Filistin halkının yanında durun” mesajını verdi.

Gazze’deki Hamas yönetiminin İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Mısır halkını ülkedeki yönetime Refah sınır kapısının süresiz açık tutulması için baskı yapmaya davet ediyoruz. Sessizliğiniz, Gazze’de kardeşleriniz katledilirken düşmana daha da cesaret veriyor, daha fazla ölüme ve halkımıza yönelik yok etme girişimine sebep oluyor” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca “Refah sınır kapısının sürekli olarak açık tutulması ve bu vesileyle Gazze halkının ihtiyaçlarının karşılanması çağrısını yapıyoruz. Ayrıca sınır kapısının halkımız üzerinde baskı amacıyla kullanılan bir karta dönüşmemesi gerektiğini vurguluyoruz” mesajı verildi.

Hamas yönetimi ayrıca Mısır medyasında yer alan haberlerde Gazze halkının ‘şeytanlaştırılmasına’ da tepki gösterdi.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT