1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır, İran'la Yeni Dönem Peşinde
Mısır, İranla Yeni Dönem Peşinde

Mısır, İran'la Yeni Dönem Peşinde

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in 11 Şubat'ta görevini bırakmak zorunda kalmasından sonra oluşan yeni yönetim diplomatik alanda yeni açılımlar yapmayı planlıyor.

10 Nisan 2011 Pazar 14:12A+A-

Kahire'nin ilk ses getiren açılımı ise Mübarek'in ABD baskısıyla uzak durduğu öne sürülen İran. Mısır yönetimi, 30 yıldır diplomatik ilişkilerinin alt düzeyde seyrettiği İran'la yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. İran'ın düşman bir ülke olmadığını, her iki ülkenin karşılıklı olarak elçiliklerini açması gerektiğini ifade eden Mısır'ın yeni Dışişleri Bakanı Nebil el Arabi, Tahran'dan ziyaret daveti aldığını, buna icabet edeceğini söyledi. Arabi'nin ziyareti, Tahran'a 32 yıl aradan sonra yapılacak en üst düzeyde ziyaret olacak. Zaman'a konuşan İran'ın Mısır temsilciliğinden Konsolos Mahmud Sadıki, Arabi'nin açıklamasından büyük bir memnuniyet duyduklarını, Kahire ile yeni dönem başlatmaya hazır olduklarını belirtti.

Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın İsrail ile 1979'da Camp David Anlaşması'nı imzalamasıyla gerilen ilişkiler, 1981'de Sedat'ı öldüren Halit İslambuli'nin adının Tahran'daki bir caddeye verilmesiyle kopmuştu. Mısır, Tahran'da büyükelçiliği bulunmayan tek Arap ülkesi durumunda. İran-Irak (1980-88) savaşı sırasında Bağdat'ın yanında yer alan Mısır, İran'ın bölgede Şiiliği yaymaya çalıştığını söylüyor. Mısır, Tahran'ın Hamas'ı silahlandırdığını ve kışkırttığını iddia ederken, Tahran ise Kahire'yi ABD ve İsrail'in güdümünde siyaset gütmekle itham ediyor. İran'ın yanı sıra Tahran'ın yörüngesindeki ülke olarak anılan ve Kahire ile ilişkileri yıllardır kötü olan Suriye de Kahire'nin yeniden ilişkilerini rayına oturtmak istediği ülkelerin başında. Geçtiğimiz günlerde Mısır'ın çiçeği burnunda istihbarat şefi Memduh Mawafi, Şam'ı ziyaret etti. Mısır, yörüngesinden çıkmaya başlayan Irak, Lübnan, Sudan gibi ülkelerle de yeni bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor.

CUMALİ ÖNAL / ZAMAN

HABERE YORUM KAT