1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. MISIR HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ!
MISIR HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ!

MISIR HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ!

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in dün gece istifasını istediği hükümet, resmen istifa etti. Zorba Mübarek de istifa edene dek protestolar sürecek!

29 Ocak 2011 Cumartesi 14:28A+A-

- 50 bin kişi toplandı

Kahire'nin Tahrir Meydanı'nda 50 bin kişi toplandı.

- El Baradey: Mübarek istifa etsin

Mısır'da göz hapsinde tutulduğu belirtilen, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun eski başkanı Muhammed El Baradey ise, Hüsnü Mübarek'i istifaya çağırdı.

- Ölü sayısı 74

Bu arada Mısır'da bugün beşinci gününe giren hüsnü Mübarek karşıtı gösterilerde 74 kişinin öldüğü bildirildi. Reuters ajansı hastane kaynakları ve görgü tanıklarının ifadelerine göre ölü sayısının 74 olduğunu belirtti.

Ölü ve yaralı sayısında resmi bir açıklama yapılmadı. Bu yüzden rakamın farklı olabileceği kaydedildi.

Ajansa göre Kahire, İskenderiye ve Süveyş'te dünkü gösterilerde 68 kişi hayatını kaybetti. Bundan önce de güvenlik güçleri 6 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Sağlık kaynakları, olaylarda 2 bine yakın kişinin de yaralandığını aktardı.

- El Cezire: en az 95 kişi öldü

El Cezire televizyonu ise ölü sayısının en az 95 olduğunu iddia etti

- Hükümetin istifasını Mübarek istemişti

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, gösterilerin şiddetlenmesi üzerine dün yaptığı açıklamada, hükümetin görevine son vereceğini belirtmişti.

- Suudi Kralı Abdullah'tan Mısır lideri Mübarek'e destek

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, ülke genelinde istifa çağrısı yapan protestolarla karşı karşıya olan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e desteğini ifade etti.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA, Suudi Kralı Abdullah'ın Mısır lideri Mübarek ile telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. Haberde, Kral Abdullah'ın ülke genelinde istifa çağrısı yapan protestolarla karşı karşıya olan Mübarek'e desteğini ifade ettiği belirtildi. SPA Suudi Kralının şöyle konuştuğunu aktardı: "Hiçbir Arap veya Müslüman, Arap ve Müslüman olan Mısır'ın güvenlik ve istikrarına karışmaya izin veremez. İnsanların arasında ifade özgürlüğü adı altında girerek onları yıkıcı nefret enjekte etmelerine yol verilemez."

- Mısır'da gösteriler turizm ve borsayı da vurdu

Mısır'da Hüsnü Mübarek aleyhine düzenlenen ve dün ordunun sokaklara indiği gösteriler, turizm ve borsayı da vurdu. Ordu birliklerinin, turistlerin piramitlere girişini tamamen yasakladığı bildirildi. Ayrıca Mısır Borsası'nın da bugün kapalı kalacağı belirtildi.

-Mısır'dan gelenler ülkedeki olayları anlattı

Mısır'da meydana gelen olaylar sonrası birçok ülke vatandaşı Mısır'a terk ediyor. Binaların ve araçların yandığını söyleyen yolcular, bilet bulmakta güçlük çektiklerini ifade etti. Mısır'a tatil amaçlı giden Türkiyeli ve yabancı turistler, Mısır Havayolları'na ait tarifeli uçakla saat 12.30'da Atatürk Havalimanı'na geldi. Tatillerini yarıda kestiklerini söyleyen Sema Gümüş, "Çevre yolundan gelelim dedik orada da göstericiler vardı. Panzerlerle de polis arabalarını durdurmuşlardı. Gidip hemen geri geldik." diye konuştu. Meryem Özde ise bilet bulmakta zorlandıklarını kaydetti.

Mısır asıllı Sultan da, ülkelerinde durumun gerçekten de çok kötü olduğunu söyledi. Sultan, "Binalar yanıyordu, arabalar yanıyordu." dedi. Öte yandan, Mısırlı yolcular ülkelerindeki durumu gazetecilere anlatabilmek için, ülkelerinden getirdikleri gazeteleri gösterdi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum