1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Halkı Türkiye’nin Desteğini Unutmayacaktır...
Mısır Halkı Türkiye’nin Desteğini Unutmayacaktır...

Mısır Halkı Türkiye’nin Desteğini Unutmayacaktır...

Dr. Zevba, “Mısır’daki darbeye Batılılar da destek verdi. Amerika, Avrupa ülkeleri ve genel olarak Batı, darbeyi desteklerken Türkiye ile beraber az sayıdaki ülke darbeye destek vermedi”

A+A-

Askeri darbenin ardından suların durulmadığı Mısır’da geçtiğimiz Cuma günü Kahire’de iki milyonu aşkın insanı toplayan İhvan-ı Müslimin hareketinin siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sözcüsü Dr. Hamza Zevba, “Demokrasi tekrar işleyişine kavuşana kadar Mısır halkı meydanları bırakmayacaktır” dedi. Kahire’den Akit’in sorularını yanıtlayan Dr. Hamza Zevba, “Gösteriler bütün coşkusuyla devam ediyor. Gösterilerin ne zamana kadar devam edeceğini sormayın. Biz Dr. Muhammed Mursi’yi sağ-salim alana kadar ve görev ona iade edilene kadar bu gösterilere devam edecektir. Demokrasi tekrar işleyişine kavuşana kadar Mısır halkı meydanları bırakmayacaktır” diye konuştu.

İhvan’ın Değil, Dünya Müslümanlarının Gücü!

Halkın Muhammed Mursi’ye kurulan tuzağı gördüğünü söyleyen HAP Genel Sözcüsü, “Meydanlarda milyonlarca insan var. Rabiatü’l Adeviyye Meydanı’nda, Ramses Meydanı’nda, Nahda Meydanı’nda milyonlar var. Gösterilere sadece İhvan mensupları, Hürriyet ve Adalet Partisi’ne oy verenler katılmıyor. Gösteriler göstermiştir ki, çok büyük bir güç elimizdedir. Bu sadece İhvan’ın gücü değil, Mısır halkının gücüdür. Dünyada Mısır’ı ve Mısırlı Müslümanları seven insanların gücüdür. Biz Türkiye’deki kardeşlerimizin verdiği destek için de çok teşekkür ediyoruz. Mısır halkı, Türkleri ve Tunusluları unutmayacaktır” ifadelerini kullandı. Askeri darbeyle Mısır halkının diktatör Hüsnü Mübarek’in alaşağı edildiği 25 Ocak devriminin kazanımlarını kaybettiğini belirten HAP Sözcüsü Dr. Zevba, “Tabii ki dünya ve özellikle de Ortadoğu 3 Temmuz darbesinden öncesi gibi olmayacaktır. Çok şey değişiyor. Hürriyet ve Adalet Partisi’ne ve İhvan-ı Müslimin’e yönelik tuzak artık herkes tarafından anlaşılmıştır. Bölgede ve dünyada çok güçlü bir değişim dalgası olabilir. Çünkü 3 Temmuz’daki darbeden sonra İhvan-ı Müslimin ve Mısır halkı çok büyük bir direniş gösterdi” değerlendirmesinde bulundu.

Batılılar İhvan’dan Endişe Duyuyor

Batılı ülkelerin İhvan’dan endişe duyduklarını söyleyen Dr. Zevba, “Darbeciler yönetimde dikiş tutturamıyorlar. Ve Mısır halkının tepkisini topladılar. Bu darbeye Batılılar da destek verdi. Amerika, Avrupa ülkeleri ve genel olarak Batı, darbeyi desteklerken Türkiye ile beraber az sayıdaki ülke darbeye destek vermedi. Bu durum gösteriyor ki, Batı ve Amerika İhvan’dan korkuyor. Ordu da İhvan’a destek verenlerin gücünü anlamıştır. Mısır halkı, tekrar yönetimi eline alacaktır” şeklinde konuştu.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT