1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Halkı Cuntacı Yargıya Karşı Birleşti
Mısır Halkı Cuntacı Yargıya Karşı Birleşti

Mısır Halkı Cuntacı Yargıya Karşı Birleşti

27 hareket ve parti, Başsavcı Mahmud’a karşı ittifak kurdu.

A+A-

Mısır’da 27 hareket ve parti, Mısır Cumhuriyet Başsavcısının istifa etmesini sağlamak amacıyla ‘’Yargı Bağımsızlığı İttifakı’’ (YBİ) kurduğunu açıkladı. YBİ kuruluş bildirisinde, Mısır Cumhuriyet Başsavcısı Abdulmecid Mahmud’u istifaya zorlamak için 2 Kasım’da milyonluk gösteri yapma çağrısında bulundu. İttifak tarafından ‘’İnşa ve Kalkınma Partisi’’ merkezinde düzenlenen basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yasama yetkisini kullanarak başsavcının emeklilik yaşını 60’a düşürmesinin isteneceği belirtildi.

Devrimcilerin katillerinin delil yetersizliği nedeniyle beraat etmesinden başsavcının sorumlu tutulduğu açıklamada, ‘’Başsavcılık yeterli delil sunmamıştır ve bu sebeple de katiller beraat etmiştir. Yargı ve cumhurbaşkanlığı gibi devlet kurumlarına saygı göstermek, buradakilerin kanundan üstün olduğu anlamına gelmez. Kanun önünde herkes eşittir’’ ifadesi kullanıldı.

Mursi’nin, Başsavcı Abdülmecid Mahmud’u görevinden alarak Vatikan’a büyükelçi tayin etmesiyle başlayan kriz, Mahmud’un görevinden ayrılmayacağını açıklamasıyla büyümüş, Mursi’nin atama kararını geri almasıyla sona ermişti. YBİ’de Hürriyet ve Adalet Partisi, İnşa ve Kalkınma Partisi gibi partiler bulunuyor.

HABERE YORUM KAT