Mısır, Gazze'de İnsani Krizin Büyümesine Neden Oluyor

20.11.2014 14:54
Mısır, Gazze'de İnsani Krizin Büyümesine Neden Oluyor
Mısır'ın Refah Sınır Kapısı'nı kapalı tutmasının, Gazze'de insani krizine neden olduğu bildirildi.

Gazze'deki Filistin Hükümeti İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bezm düzenlediği basın toplantısında, Mısır tarafından yaklaşık 1 aydır kapalı tutulan Refah Sınır Kapısı'nın, sağlık alanı başta olmak üzere bölgede bir çok sıkıntıya neden olduğunu belirterek, "30 bin kişinin acilen bölgeden çıkması gerekiyor, Gazze'ye girmek isteyen 6 bin kişi ise hala bekletiliyor" dedi.


Bezm, Mısırlı yetkililere Refah Sınır Kapısı'nı açmaları çağrısında bulunarak, "Sınır kapısının 4 haftadır kapalı tutulması insanlık felaketine dönüştü. Aralarında ağır hastalar, oturma izni bulunanlar, öğrenciler ve yabancı pasaport sahibi bazı kişilerin de bulunduğu 30 bin kişinin bir an önce sınır kapısından geçirilmesi gerekiyor" diye konuştu.


Mısır Gazze sınırının güvenli olduğunu belirten Bezm, sınır kapısının kapalı tutulması için hiç bir gerekçenin olmadığını savunarak şunları kaydetti :
"Refah kapısı, Mısır'a güvenlik açısından bir yük oluşturmuyor. Sınırda Gazze ve Mısır güvenliğinin korunması için her türlü tedbir alınıyor. Mısır içinde yaşanan olaylar ülkenin kendi içişleridir. Gazze ile bir ilgisi yoktur. Mısır'ın milli güvenliğinin korunması da bizim önceliklerimiz arasındadır."

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim