1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Cuntasının Tankları Meydanlara İndi
Mısır Cuntasının Tankları Meydanlara İndi

Mısır Cuntasının Tankları Meydanlara İndi

Mısır'da orduya ait tanklar, başta Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Devlet Televizyonu, Tahrir ve Nahda meydanları olmak üzere gösteri yapılan alanların çevresinde konuşlanmaya başladı.

A+A-

(AA) - Mısır'da orduya ait tanklar, başta Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Devlet Televizyonu, Tahrir ve Nahda meydanları olmak üzere gösteri yapılan alanların çevresinde konuşlanmaya başladı.

Tankların, Mısır ordusunun "30 Haziran öncesi açıkladığı stratejik yerler korunacak, göstericilerin güvenliği sağlanacak" açıklamasının mı, yoksa darbe hazırlığı için mi konuşlandığı konusunda henüz resmi açıklama yapılmadı.

Tankların meydanlara inmesiyle bazı grupların sevinç gösterileri yaptıkları gözlendi. 

Bu arada havaalanı kaynakları, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve üst düzey yetkililerin yurtdışına çıkışlarıyla ilgili yasak getirildiği iddia edildi.

Mursi'yi destekleyenler ile karşıtlarının başlattığı gösteriler ise kentin değişik alanlarında devam ediyor.

Kahire Üniversitesi'ndeki metro istasyonu ile şarkiye vilayetine bağlı Kafrı Şeyh'te, Mursi taraftarlarıyla karşıtları arasında çatışmalar yaşanıyor. Göstericilerin etrafına konuşlanmış durumdaki askerlerin her an müdahale etmesi bekleniyor.

Bu arada Mısır Devlet Televizyonu, marşlar eşliğinde askeri filmler yayınlamaya başladı.

Akşam saatlerinde ortaya atılan "Mursi kaçtı, Ordu yönetime el koydu, Müslüman Kardeşler liderleri Ürdün'e gitti, Asker Mursi'yi tutukladı, Bardey yeni hükümetin başı olacak" şeklindeki iddiaların hiçbiri ne ordu ne de Cumhurbaşkanlığı kaynaklarınca doğrulanmadı. 

Ülke genelinde yayılan bu tür iddialar, zaman zaman medyanın da gündemine girdiği için daha fazla yayılma imkanı buluyor ve her iki taraf için de psikolojik savaş olarak yorumlanıyor. 

Tahrir'den Canlı Yayın

Mursi'ye Destek Gösterisi Yapılan Rabia el Adeviye Meydanı

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum