1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Mısır Cuntasından Gazze Sınırına Tampon
Mısır Cuntasından Gazze Sınırına Tampon

Mısır Cuntasından Gazze Sınırına Tampon

Halktan sınıra yakın evleri boşaltmalarını isteyen darbeci Mısır ordusu Gazze Şeridi sınırı'nda tampon bölge oluşturuyor.

A+A-

Mısır ordusu sınırda tampon bölge oluşturarak Gazze'yi kuşatmaya alıyor.

Mısır'ın Rafah kentindeki kaynaklar ve görgü tanıkları, Mısır ordusunun Gazze Şeridi sınırı boyunca tampon bölge oluşturmaya karar verdiğini ve kent sakinlerinden sınıra 500 metre mesafe dahilindeki evleri boşaltmalarını istediğini bildirdi.

Safa Haber Ajansı'nın bugün (1 Eylül Pazar) Rafah'taki kaynaklardan ve görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, Mısır ordusu sınırdaki tünellerin çoğunu kapatarak sınır boyunca tampon bölge oluşturma çalışmalarına başladı. Tampon bölgenin batıda Akdeniz’den doğuda Gazze Şeridi'nin en son noktasına kadar uzanacağı ve genişliğinin 250 ile 500 metre arasında değişeceği ifade edildi.

Bu arada, Mısır ordusunun sınıra yakın üç evi içinde tünel bulunduğu gerekçesiyle patlayıcılarla yıkması üzerine sınıra bir kilometre uzaklıktaki Rafah kenti Es-Sarsuriyye bölgesinde gerginlik yaşandığı bildirildi.

Bölge sakinlerinin cami hoparlörlerinden Mısır ordusuna evleri yıkmaması çağrısında bulunurken, Mısırlı gençlerin de Meçhul Asker Anıtı etrafında toplanarak yollarda otomobil lastiği yaktığı belirtildi.

Mısır Rafah kenti sakinlerinin de Mısır ordusunun sınıra yakın evleri yıkmasını protesto için yürüyüş düzenlediği ifade edildi.

FİEM

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT