1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Cuntası Gazze Sınırında 18 Tüneli Yıktı
Mısır Cuntası Gazze Sınırında 18 Tüneli Yıktı

Mısır Cuntası Gazze Sınırında 18 Tüneli Yıktı

Mısır ordusunun Sina Yarımadası'nda düzenlediği operasyonlarda, Gazze sınırında kaçakçılık için kullanıldığı tespit edilen 18 tünelin yıkıldığı bildirildi.

A+A-

Mısır Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Muhammed Semir, sosyal paylaşım sitesi Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, Sina yarımadasında 20 Eylül'den bu yana sürdürülen operasyonlarda, Gazze sınırında "kaçakçılık için kullanılan" 18 tünelin yıkıldığını belirtti.

Semir, sınırı kaçak yollardan geçmek isteyen 137 Mısırlı, 6 Filistinli, 4 Sudanlı ille 1 Suriyelinin gözaltına alındığını kaydetti.

Operasyonlarda 26 kişi öldürüldü

Semir, Sina yarımadasının kuzeyindeki İsmailiyye, Port Said ve Nil Deltası kentlerinde düzenlenen operasyonlar ve çıkan çatışmalarda, 26 "teröristin" öldüğünü, 84 kişinin de yakalandığını belirtti.

Semir, operasyonlarda ayrıca "terörist eylemeler için kullanılan birçok araç, silah ve mühimmat ele geçirdiklerini" de ifade etti.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te yaşanan askeri darbenin ardından Gazze sınırındaki tünelleri kapatan ülke yönetimi, kuzeyde şiddet olaylarına neden olduğu iddiasıyla çeşitli gruplara da operasyon düzenliyor.

AA

HABERE YORUM KAT