1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Cuntası Filistin'in "Can Damarı" Tünelleri Yıkıyor!
Mısır Cuntası Filistin'in "Can Damarı" Tünelleri Yıkıyor!

Mısır Cuntası Filistin'in "Can Damarı" Tünelleri Yıkıyor!

Mısır Cunta Ordusu, Filistinlilerin "can damarı" olarak gördüğü tünelleri yıkmak için Gazze sınırına büyük su boruları döşemeye başladı.

A+A-

Filistin emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mısır Cunta Ordusu birimleri, yaklaşık bir hafta önce Gazze sınırı boyunca dar bir hendek içerisine 60 santimetre çapında su boruları döşemeye başladı. Sınır hattındaki tünellerin borularla denizden pompalan suyla yıkılmasının hedeflendiği belirtildi.

Tünel sahibi Gazzeli Ebu Ahmed, Mısır Cuntası’nın sınıra döşediği boruların toprağın yumşamasıyla bütün tünellerin su altında kalmasına yol açacağını ifade etti. Mısır ile Gazze sınırında yer altına döşenen borulardan verilen deniz suyunun yer altı sularına karışmasının da çevresel bir "felaket" olacağını kaydeden Ebu Ahmed: "Sınır bölgesi bataklığa dönüşecek ve sınıra yakın bölgelerde ziraat yapan Filistililer de bundan etkilenecek." dedi.

Mısır Cunta Ordusu Sözcüsü Tuğgeneral Muhammed Semir, 25 Mayıs'ta el-Ahram gazetesine verdiği mülakatta, 6 ay zarfında Gazze'yle sınırlarındaki 521 tünel girişinin yıkıldığını, mühendislik kurumunun tünel sorununu tamamen çözmek için çalıştığını açıklamıştı.

Tünellerden Temel Gıda Maddeleri Geçiyor

Terör Devleti İsrail ablukası altındaki Gazze'de demokratik seçimle iş başına gelen Hamas'ın yönetimi devralmasının ardından, 2007 yılında Mısır-Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı, ticarî geçişlere kapatılmıştı. İsrail ablukası ve sınır kapısının kapatılması nedeniyle Filistinliler, temel ihtiyaçlarını giderebilmek için tünellere yönelmişti.

Gazze-Mısır arasındaki çok sayıda tünelden, başta temel gıda maddeleri ve ilaç olmak üzere, canlı hayvandan otomobile kadar Gazze halkının ihtiyacı olan birçok malzeme ile akaryakıt geçiriliyordu.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki askerî darbenin ardından iktidarı gasp eden askerî yönetim, Filistinlilerin "can damarı" olarak gördüğü tünellerin büyük kısmını yıkmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT