1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Cuntası 8 İşletmeye El Koydu
Mısır Cuntası 8 İşletmeye El Koydu

Mısır Cuntası 8 İşletmeye El Koydu

Mısır’da Müslüman Kardeşler’in (İhvan) mal varlığının idaresine ilişkin oluşturulan Meclis Komisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, turizm alanında faaliyet gösteren 8 şirketin mal varlığına el konulduğu belirtildi.

A+A-

Mısır Milli Takımı ve El-Ehli futbol takımının eski oyuncusu Muhammed Ebu Terike'nin hissedarı olduğu bir şirketin de aralarında olduğu 8 işletmeye el konuldu. Muhammed Ebu Terike Müslüman Kardeşler yanlısı olmakla suçlanıyor.

Mısır’da Müslüman Kardeşler’in (İhvan) mal varlığının idaresine ilişkin oluşturulan Meclis Komisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, turizm alanında faaliyet gösteren 8 şirketin mal varlığına el konulduğu belirtildi.

El konulan şirketler arasında eski futbolcu Muhammed Ebu Terike'nin hisse senetlerinin de olduğu bir şirket var. Bu şirketten bazı terör eylemlerinin finanse edildiğinin tespit edildiği duyuruldu.

Söz konusu şirketin Ebu Terike ve bazı İhvan yöneticileri tarafından kurulduğu ifade edilen açıklamada, "Şirketin müdürü de İhvan yöneticilerinden Anis Muhammed Ömer Kadi, devlet kurumlarına zarar vermek suçundan yargılanan bir tutukludur. Bu da, şirket sermayesinden bazı terör eylemlerinin finanse edildiğini ortaya çıkarıyor" ifadelerine yer verildi.

Bunun üzerine futbolcu Ebu Terike, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından, "İster paraya, ister paranın sahibine el konulsun, ülkeyi terk etmeyeceğim ve ülkenin refahı için çalışacağım" açıklamasını yaptı.

Ebu Terike'ye destek mesajları

Birçok futbolcunun da aralarında olduğu sosyal medya kullanıcıları, "Ebu Terike'yi destekliyorum" ve "Ebu Terike bir suçlu değildir" şeklinde paylaştığı hashtaglarla eski futbolcuya desteklerini ifade etti.

El-Ehli takımında eski futbolcu Seyyid Muavvad da arkadaşı Ebu Terike'yle dayanışma içerisinde olduğunu belirterek, Twitter'da Ebu Terike'ye hitaben, "Allah için seni seviyorum" mesajını paylaştı.

Yine eski futbolcu Ahmed Hasan ise sosyal medyada, "Siyasi görüşleri gözetmeksizin Allah katında, Ebu Terike'nin ahlak sahibi saygı değer bir insan olduğuna tanıklık ederim" paylaşımında bulundu.

Kahire Üniversitesi'nden Prof. Dr. Seyf Abdulfettah da futbolcuya desteğini, "Ebu Terike'nin gerçek serveti, insanların kalbine yerleşmiş sevgisidir. Parasına el koyabilirsiniz, ancak insanların kalbindeki sevgisine asla" şeklinde ifade etti.

Darbenin ardından baskı arttı

Mısır'da 3 Temmuz darbesinin ardından darbe karşıtları ve özellikle Müslüman Kardeşler grubuna yönelik baskı arttı. Teşkilat ülkede 'terör örgütü' ilan edildi.

Yüzlerce gösterici güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucunda hayatını kaybederken binlerce kişi tutuklandı ve ağır hapis cezalarına mahkûm edildi.

Binlerce İhvan destekçisi hapiste

Ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tutuklandı ve hapse atıldı. Mursi, hakkında açılan farklı davalarda yargılanıyor.

Darbe sonrasında sokağa dökülen göstericilere güvenlik güçlerinin çok sert müdahalesi sonucunda yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve binlerce kişi gözaltına alındı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın yöneticileri darbenin ardından idam cezasına ve ağır hapis cezalarına mahkûm edildi.

Kaynak: Al Jazeera, AA

HABERE YORUM KAT