1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin Yeri Bilinmiyor
Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin Yeri Bilinmiyor

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin Yeri Bilinmiyor

Darbenin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen, Muhammed Mursi'nin cunta tarafından nerede tutulduğu konusu belirsizliğini koruyor.

A+A-

(AA) - Mısır'da ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu tarafından görevden alınmasının üzerinden 10 geçmesine rağmen, nerede tutulduğu konusundaki belirsizlik sürüyor. 

Mısır'da ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin nerede tutulduğu konusu belirsizliğini koruyor.  Daha önce yaplan açıklamalarda, Mursi'nin 30 Haziran gösterileri öncesinde, ailesiyle birlikte Cumhuriyet Muhafızları Karargahı'na intikal ettiği ifade edilmişti.

Mursi'nin halen orada tutulduğunu düşünen göstericiler, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı ve Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki gösterilerine devam ediyor. 

Muhammed Mursi'nin Kahire'nin doğusunda orduya ait bir olimpiyat merkezinde veya İsmailiye kenti yakınlarındaki askeri bir üste tutulduğu da konuşuluyor. 

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr, yaptığı açıklamada, Mursi'nin güvenli bir yerde tutulduğunu ve iyi muamele gördüğünü ifade etmişti. Başka bir güvenlik kaynağı ise Mursi'nin, "Yabancı güçlerle bağlantıya geçerek Natrun Vadisi hapishanesinden kaçma" suçlamasıyla hakkında açılan davada soruşturma aşamasına geçilinceye kadar bir yerde tutulacağını ifade etmişti.

Demokratik Mısır Partisi Başkanı Muhammed Ebu el-Gar gibi siyasiler, Mursi'nin serbest bırakılmasının ülkede yaşanan krizin çözümünde etkili olacağını düşünüyor.  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki aracılığıyla, Mısır ordusu ve geçiş dönemi yönetimine Mursi'yi serbest bırakması çağrısı yapılmıştı.  

 Mısır Başsavcılığı şikayet dilekçeleri aldığını açıkladı

 Mısır Başsavcılığı, askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi yabancılara casusluk yapmak ve göstericileri öldürmekle suçlayan şikayet dilekçeleri aldığını duyurdu.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, "Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderleri hakkında, casusluk yapmak, barışçıl göstericileri öldürmek ve kışkırtmak, ülke ekonomisine zarar vermek, askeri kışlalara saldırmak, patlayıcı madde bulundurmak, ülkenin güvenliğini ve birliğini tehdit etmek gibi suçlamalarla şikayet dilekçeleri aldık" denildi.

Suçlananlar arasında, Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, Eski Rehberlik Konseyi Başkanı Mehdi Akif, İhvan liderlerinden Isam el-Uryan, Muhammed el-Beltaci, Mahmud Gazlan ve İhvan'a yakınlığıyla bilinen Safvet Hicazi'nin yer aldığının ifade edildiği açıklamada, başsavcılık üyelerinin şikayet dilekçelerini değerlendireceği ve soruşturma neticesinde gerekli kararları alacakları belirtildi.

 

HABERE YORUM KAT