1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Cemaatu'l İslamiyye Lideri Gözaltına Alındı
Mısır Cemaatu'l İslamiyye Lideri Gözaltına Alındı

Mısır Cemaatu'l İslamiyye Lideri Gözaltına Alındı

Mısır'daki İslami Cemaat'in (El-Cemaatu'l İslamiyye) Şura Konseyi Başkanı İsam Dirbale'nin gözaltına alındığı bildirildi.

A+A-

Mısır İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, savcılığın hakkında arama kararı çıkardığı Dirbale'nin Kina kentinde güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, Dirbale'nin Minya'daki evinde yapılan aramada, "örgütsel döküman" ele geçirildiği de iddia edildi.

Cemaatu'l İslamiyye'nin bazı yöneticileri, sosyal paylaşım sitelerinde konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda, Dirbale'nin "barış yanlısı bir davetçi" olduğunu ifade ederek, söz konusu karara tepki gösterdi.

Cemaatin yöneticilerinden Tarık ez-Zümer, açıklamasında gözaltının herhangi bir gerekçeye dayanmadığını ifade ederek, bunu "akılsızca bir karar" olarak nitelendirdi.

Mısır'da seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te görevinden uzaklaştırılmasının ardından kurulan "Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak"ın önde gelen bileşenlerinden Cemaatu'l İslamiyye'nin, "terör örgütü" olduğu iddiasıyla açılan davada, "yetkisizlik kararı" verilmişti.

 

HABERE YORUM KAT