Mısır Büyükelçisi ''İstenmeyen Adam''

24.11.2013 01:57
Mısır Büyükelçisi ''İstenmeyen Adam''
Dışişleri Bakanlığı, Mısır'la ilişkilerin maslahatgüzar düzeyine indirildiğini, büyükelçilerinin de "istenmeyen adam" ilan edildiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'nın bugün Mısır Dışişleri Bakanlığına çağrılarak Mısır'ın Ankara'daki temsil düzeyinin maslahatgüzar seviyesine indirildiği ve kendisinin de "istenmeyen adam" ilan edildiği, en geç 29 Kasım 2013 tarihi itibarıyla ülkeyi terk etmesi istendiği kaydedildi.

Karşılıklılık ilkesi çerçevesinde, Mısır'ın Türkiye'deki geçici maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığına çağrıldığının belirtildiği açıklamada, "İlişkilerimizin maslahatgüzar düzeyine indirildiği ve daha önce istişareler için ülkemizden ayrılmış bulunan Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin'in 'istenmeyen adam' ilan edildiği bildirilmiştir" denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Üzüntü duyduğumuz bu durumun tarih önündeki sorumluluğu, Mısır'da 3 Temmuz darbesinin olağanüstü şartlarında işbaşına gelen geçici yönetime aittir. Herhalükarda, Türk ve Mısır halkları arasında tarihten gelen köklü ilişkiler ve kardeşlik bağları her zaman ve her şartta baki kalacaktır. Dost ve kardeş Mısır'ın en kısa zamanda istikrar ve demokrasiye kavuşmasını ve akabinde, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin normale dönmesin

AA

Etiketler: ,
 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim