Mısır Bu Sefer de İsrail İçin Vuruyor

03.11.2014 17:59
Mısır Bu Sefer de İsrail İçin Vuruyor
İsrail, Gazze'nin tüm sınır kapılarını kapatırken, Refah'ın kontrolünü elinde bulunduran Mısır da İsrail'e yardım ediyor.

Son bir haftadır Mescid-i Aksa ve Gazze üzerinde baskısını artıran İsrail, ateşkesi ihlal ediyor. Gazze'nin 'can damarı' olarak bilinen Kerem Şalom kapısını kapatan İsrail'e yardımcı olan bir diğer ülke ise Mısır. Darbeden sonra Gazze'ye sırtını dönen Mısır'daki cunta yönetimi, İsrail için tüm imkanlarını seferber etmiş durumda.

Gazze'yi dünyadan koparmak istiyorlar

Gazze'nin dünyaya açılan kapısı Refah'ı kapatan Mısır, şimdi de "tampon bölge" oluşturmak için Refah'a yakın yerlerde oturan vatandaşlarına çağrı yaptı. Tampon bölgeden amaç ise 51 gün süren İsrail saldırılarında büyük yara alan Gazze halkını tamamıyla dünyadan soyutlamak.

Mısır askerlerine not: Geçim kaynağımızı yerle bir ettiniz

Sina'da oturan vatandaşlarına "evlerinizi boşaltın" emri veren Mısır, evinden çıkmak istemeyen kişilerin evlerine ise bombalı saldırılar düzenliyor. Evlerinden zorla çıkarılan 7 kadın, Mısır'daki cunta yönetimine duvar yazısı ile not bıraktı. Yıkılan evlerinin duvarlarına "Bu dükkanın gelirleriyle 7 kadın üniversite okudu ve Mısır hükümeti, gelip bizim geçim kaynağımız olan bu dükkanı yerle bir etti" yazarak şikayetlerini ve yaşadıklarını belgelediler.

unnamed966797f2.jpg

Mısır'ın yıktığı evlerinin alt katını bakkal olarak işleten bu kadınlar, hem geçim kaynaklarını hem evlerini kaybettiler.

Kübra Türk / Yeni Şafak

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim