1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Miroğlu, Taraf’taki Yazılarına Son Verdi
Miroğlu, Taraf’taki Yazılarına Son Verdi

Miroğlu, Taraf’taki Yazılarına Son Verdi

Orhan Miroğlu canlı yayında Taraf gazetesinden ayrıldı.

A+A-

Taraf’ın Kürt yazarı Orhan Miroğlu, gazetesine gönderdiği, ‘Vur kendini dağlara’ adlı son yazısının gazetede yayınlamadığını ifade ederek “Taraf’ın benim için miadı doldu.” dedi.

A Haber 'a konuk olan Taraf yazarı Orhan Miroğlu canlı yayında Taraf hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Moderatörün Taraf 'ta yazısını göremediğini söylemesi üzerine konuşan Orhan Miroğlu, Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan tarafından yazısının kısaltıldığını söyledi.

O Yazı Kriz Çıkardı

“Vur Kendini Dağlara” adlı yazısının yayınlanmadığını söyleyen Miroğlu “Bugün gazetede yazım kullanılmadı. Beş yıldır Taraf 'ta yazıyorum. Yazılarım Taraf 'ta 5.000 vuruşun üzerinde kullanıldı. Editörlerim de alıştı ben de alıştım buna. Zaman zaman 5000 'i geçmesin diye uyarıldığım oluyordu. Yazımı Pazar günü gönderdim, “Vur kendini dağlara” İçinde bulunduğumuz psikolojik harekât dedim ben buna, devlet bundan vazgeçti şimdi PKK şimdi bunu yapmak istiyor dedim ve bunu eleştirdim. 5,600 civarında idi vuruşu. Bu benim normalde kullandığım vuruşun çok ötesinde değil.”dedi.

4 Bin Vuruşa Düşürmek İstediler

Ahmet Altan 'ın editöre yazısını 4 bin vuruşa indirmesini söylediğini kaydeden Miroğlu “Editörüm yazıyı aldığı için aradı teşekkür etti. Sonra telefonla aradı. Ben bugün gazetede yokum Orhan Bey, arkadaşlar Ahmet Altan 'ın talimatıyla yazınızı 4.000 vuruşa düşürmenizi istediler dedi. Zaman zaman böyle uyarılar geliyordu, ben de düşürüyordum yazımı. Ama Ahmet Bey 'in Davutoğlu ve Başbakan ile ilgili yazdığı yazılardan ötürü bir eleştiri yönelttim, 1 paragraflık. Taraf 'ın bir formatı var, o gün yazı yazan tüm yazarların, isimleri ve yazılarının başlıkları birinci sayfada yer alıyor. Ondan sonra benim yazılarım, 1-1,5 aydır hiçbir yazım orada kullanılmadı.” ifadelerini kullandı.

Yazımı Düşürmeyeceğim

Editöre yazısını düşürmeyeceğini ve bunu Ahmet Atlaná iletmelerini söylediği ifade eden Miroğlu ““Ben gazeteye ayda 12 yazı yazıyorum. Editörüm Tamer Bey bana bunu söyleyince Ahmet Bey 'e benden de şunu söyleyin” Ben bunu düşürmeyeceğim” dedim. Düşürmemin sebebi de şu bana farklı bir muamele yapılıyor o gazetede. Ben daha önce Ahmet Bey 'e mesaj da çektim “sizi eleştirdim diye 1 aydır hiçbir yazımı 1. Sayfadan vermediniz. Bu doğru bir şey değil dedim”. şeklinde konuştu.

Israr Etmenin Bir Anlamı Yok

Yazısının gazetede yayınlanmadığını, ancak internet sitesinde yayınlandığını söyleyen Miroğlu ““Bugün baktım yazımı gazetede kullanmamışlar, ama internet sitesine koymuşlar. Aradım Tamer Bey 'i kullanmadığınız bir yazıyı internete koymanız doğru değil. Gazetede yer almayan yazının internette yer almasının bir anlamı yok. Böyle bir yol ayrımına geldik. Ben zaten dışarıdan yazan biriyim. Bu mantalite ve bu fikirlerle yazdığım her yazı taraf gazetesinin başyazarının tırnak içerisinde onu tenziye ederek söylüyorum panzehiri gibi. Benim yazılarım ile onun yazıları arasında %100 örtüşmeyen çok şey var. Onun da benim de yürüttüğümüz yazı tarzlarımız sistemli. Dolayısıyla burada ısrar etmenin bir anlamı yok.” dedi.

Taraf'ın Miadı Benim İçin Doldu

”Taraf Gazetesi benim için çok değerli bir mazi olarak kalır.” diyen Miroğlu “ Ben bugünkü Taraf 'ın yazmaya başladığım Taraf olduğu kanaatinde değilim…. Taraf 'ın benim için miadı doldu” sözleriyle bir anlamda Taraf gazetesinden ayrıldığını da canlı yayında aktarmış oldu.

Kaynak: Beyaz Gazete 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum