1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Minnig Havaalanı Operasyonun Ayrıntıları Netleşiyor! (VİDEO)
Minnig Havaalanı Operasyonun Ayrıntıları Netleşiyor! (VİDEO)

Minnig Havaalanı Operasyonun Ayrıntıları Netleşiyor! (VİDEO)

Salı günü Halep yakınlarındaki Minnig askeri havaalanın mücahitlerce ele geçirilmesinin ayrıntıları da giderek netleşiyor.

A+A-

Haksöz Haber

Suriye’de mücahitlerin Halep-İdlib ve Lazkiye çevresinde ilerleyişleri sürerken, direnişin Şam çevresindeki etkinliği de artmakta. Bu kazanımlarla İslami direniş güçleri Kusayr’dan sonra moral üstünlük elde ettiğini düşünen rejim güçlerine ağır bir darbe indirmiş oldu. Son gelişmelerle birlikte rejimin özellikle belli bir hat üzerinde Nusayri devleti kurma çabası içinde olduğu tezi de güçlenmiş görünüyor.

Salı günü Halep yakınlarındaki Minnig askeri havaalanın mücahitlerce ele geçirilmesinin ayrıntıları da giderek netleşiyor. Tam 10 aydır kuşatma altında tutulan havaalanına yönelik operasyonun dokuz direniş örgütünce birlikte gerçekleştirildiği öğrenildi. Operasyona öncülük eden Suudi vatandaşı bir mücahidin bombalı bir kamyonla gerçekleştirdiği istişhadi saldırıda şehid olduğu da gelen bilgiler arasında.

Hükümet kaynaklarının bir yandan havaalanının rejim güçlerince boşaltıldığını bu yüzden ağır bir zayiat verilmediğini iddia etmelerine rağmen, aynı zamanda direnişçilere büyük kayıp verdirildiğini söylemeleri bir çelişki ortaya çıkarıyor.

Havaalanından sonra mücahitlerin kuzeydeki iki yerleşim bölgesi olan Nubul ve Zehra bölgesine doğru ilerlemeleri mümkün olacak.

Aşağıdaki görüntülerde havaalanının ele geçirilmesinden sonra Albay Akidi adlı Özgür Ordu komutanının bölgeye ziyareti ve mücahitlere teşekkür konuşması yer alıyor. Albay Akidi’nin yanında gözüken ve Irak ve Şam İslam Devleti grubu adına konuşan kişi Ceyşul Muhacirin mensubu Ebu Cendel el-Mısri.

HABERE YORUM KAT