1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mimarlar Odası'nın Trilyonluk Bütçesi Nereye Gidiyor?
Mimarlar Odası'nın Trilyonluk Bütçesi Nereye Gidiyor?

Mimarlar Odası'nın Trilyonluk Bütçesi Nereye Gidiyor?

Cumhurbaşkanlığı’ndaki iftar için yalan rakamlarla ortalığı ayağa kaldıran Mimarlar Odası’nın, trilyonlara ulaşan bütçeyi nereye harcadığı ise bilinmiyor.

A+A-

Türkiye’nin dev projelerine karşı aldığı tavır ve açtığı davalarla adından söz ettiren, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki iftar üzerinden yalan yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltan Mimarlar Odası, tekel oluşturarak elde ettiği rantın hesabını ise vermiyor.

456 bini aşkın üyesi olan Mimarlar Odası’nda devasa rakamlar dönüyor. Üyelik giriş ücreti, yıllık ödemeler, her belge için ayrı ücret talebi, proje onayı için yapılan uçuk rakamlar yılda 3- 3.5 milyonu bulan devasa bütçe oluşturuyor.

Oda’da ismini vermek istemeyen bazı mimarlar, Mimarlar odasının bir tekel oluşturmasından ötürü dönem rakamların belirtilenlerden çok daha fazla olduğunu ifade ediyor.

Hizmet engelleme örgütü

Türkiye’nin önemli projelerinde örneğin 3. köprü yapımında Japonya’dan mimar ithal edilirken, mimarlar Odası asıl işlerine kafa yormak yerine, İstanbul Finans Merkezi Projesi, Galataport, Üçüncü Köprü, Üçüncü Havalimanı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın durdurulması veya yıktırılması için çaba sarfediyor...Bunu yaparken de iftira ve yalandan çekinmiyor. Son olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki iftar rakamları gösterdi ki Mimarlar Odası, meslek örgütünden çok iftira ve yalan odası gibi çalışıyor. Millet yararına atılan adımları engellemek için hareket ederken, Boğazda dikilen Gökkafes, Aydın Doğan’a ait Trump Towers, Hilton arazisi, Sarıyer sırtlarına yapılan villalar konusunda ise sessiz kalmıştı.

Bu tekel kırılmalı

Mimarlar Odasını en fazla cesaretlendiren belki de kendilerinin özerk ve alternatifsiz olması. Bir mimar, yapacağı her proje için mecburen onay almaya Mimarlar Odası’na gitmek zorunda. Bunun için de her proje için ve her metrekare için “tasdik harcı” ödemek zorundalar. Bunun da miktarı belli değil. Mimarlar ise projelere onay sistemi sicil belgesi uygulaması yüzünden susuyor.

STAR

HABERE YORUM KAT

1 Yorum