1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Milli Savunma Bakanı: “Darbe Önlendi Ama Tehlike Geçmedi”
Milli Savunma Bakanı: “Darbe Önlendi Ama Tehlike Geçmedi”

Milli Savunma Bakanı: “Darbe Önlendi Ama Tehlike Geçmedi”

Milli Savunma Bakanı Işık, “Bugün itibariyle darbe önlenmiştir ama, tehlike geçmiştir, diyemiyoruz.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın da “Meydanları doldurmaya devam edeceğiz.” dedi.

A+A-

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Bugün itibariyle darbe önlenmiştir ama, tehlike geçmiştir, diyemiyoruz.” ifadelerini kullanarak, “Onun için sevgili İstanbullular sizden tek ricamız, sayın cumhurbaşkanımızın her ifadesini yakinen takip etmeniz ve sayın cumhurbaşkanımız ‘Tamam, artık evlerinize dönebilirsiniz.’ diyene kadar alanlarda bulunmanız.” şeklinde konuştu.

Işık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın evinin bulunduğu Üsküdar Kısıklı Caddesi'nde darbe kalkışmasını protesto eden vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sahip çıktıkları için vatandaşlara teşekkür etti.

“Tehlike Geçmiştir, Diyemiyoruz”

Darbenin önlendiğini ve bu darbenin önlenmesinde iki temel unsur olduğunu aktaran Işık, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bunlardan bir tanesi sayın cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği, ikincisi de sayın cumhurbaşkanlığımızın güçlü liderliğinde alanlara inen Türkiye'nin değerli halkıdır. İşte bu iki unsuru Allah birbirinden ayırmasın, Allah cumhurbaşkanımızı başımızdan eksik etmesin. Allah milletimize zeval vermesin, Allah kötü niyetlilere de fırsat vermesin.

Bugün itibariyle darbe önlenmiştir ama, tehlike geçmiştir, diyemiyoruz. Onun için sevgili İstanbullular sizden tek ricamız, sayın cumhurbaşkanımızın her ifadesini yakinen takip etmeniz, sayın cumhurbaşkanımız ‘Tamam, artık evlerinize dönebilirsiniz.’ diyene kadar alanlarda bulunmanız. Bu Allah'ın izniyle Türkiye'nin demokrasisinde yeni bir sayfa açacak. Biz ‘Her olanda hayır vardır.’ anlayışındayız. Olanların hayra tebdili için hem kavlî hem de fiilî duâ edeceğiz. Kavlî duâ edeceğiz, dualarımızı eksik etmeyeceğiz. Fiilî dua edeceğiz, işte şu anda sizin yaptığınız gibi bu meydanlardan ayrılmayacağız.”.

“Meydanları Doldurmaya Devam Edeceğiz”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da birkaç gün içinde milletin destan yazdığını, bütün dünyaya “Bu ülkenin bir tane sahibi var, o da bu millettir. Bu ülkenin bir tane başkomutanı var o da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır.” mesajını verdiğini söyledi.

Bu toprakların hiçbir zaman garip kalmayacağını, bu yazılan destanla, bu uğurda canını verenlerle daha aydınlık geleceklerin temelinin atıldığını ifade eden Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elbette şehitlerimiz var. Allah'tan rahmet diliyoruz hepsine, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Allah şehadetlerini kabûl eylesin, mekânlarını cennet eylesin. Bu milletin önünü tıkamak isteyenler, görebilecekleri en büyük dersi aldılar, bundan sonra da alacakları en büyük cezayı Allah'ın izniyle alacaklar. Bir daha böyle bir meşum darbe girişiminde bulunmamaları için de devletimiz, milletimiz de bütün kurumlarıyla gerekli adımları atıyor, atmaya da bundan sonra devam edecek. Milletimiz müsterih olsun. Elbette darbe püskürtüldü. Ama daha yapacak çok işimiz var. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ‘Durmak yok, yola devam’. Meydanları demokrasi nöbetiyle doldurmaya devam edeceğiz.”.

AA

HABERE YORUM KAT