1. HABERLER

  2. HABER

  3. Milletvekilleri Koalisyon İhtimallerini Değerlendirdi
Milletvekilleri Koalisyon İhtimallerini Değerlendirdi

Milletvekilleri Koalisyon İhtimallerini Değerlendirdi

AK Parti'li Soylu, CHP'li İnce ve MHP'li Çetin koalisyon olasılıklarını değerlendirdi.

A+A-

AK Parti'den Trabzon milletvekili seçilen AK Parti Genel Başkan Yardımcı Süleyman Soylu, diğer Trabzon milletvekilleriyle birlikte mecliste kaydını yaptırdı. 

Gazetecilerin koalisyon olasılıklarına ilişkin sorularını yanıtlayan Soylu, “milli irade”nin 7 Haziran'da ortaya koyduğu sorumluluğa tâbi olduklarını ifade etti.

“Milli irade”nin kararına saygılı olduklarını belirten Soylu, "7 Haziran öncesine ait süreçteki tutumumuzu ve duruşumuzu aynı anlayışla sergileme hakkına sahibiz ama 7 Haziran akşamı başka mesaj verildi. Biz bugün, onun sorumluluğuyla hareket ediyoruz." diye konuştu. 

Soylu, AK Parti'ye çözüm üretmesi için yüzde 41 oy verildiğini vurgulayarak: "AK Parti bunu başarabilecek kabiliyet ve niyettedir. AK Parti'nin iyi niyeti var bu konuda. Muhalefet partileri de bir an önce miting meydanlarından sıyrılıp aynı niyete gelmeleri konusunda daha sorumlu davranmalı. Ben umutluyum." dedi.

MHP’nin Koalisyon İçin Üç Şart Öne Sürmesi

Soylu, MHP'nin koalisyon için üç şart öne sürdüğünün anımsatılması üzerine, AK Parti'nin 258, CHP'nin 132 ve MHP'nin 80 milletvekiline sahip olduğu meclis aritmetiğinin ortaya çıktığını söyledi. Bu irade ve aritmetiğe dönük değerlendirme yapılması gerektiğine işaret eden Soylu: "Yoksa uzlaşmayı mümkün kılmayacak tablo ortaya çıkar ki siyasi partilerin ve Türkiye'nin böyle bir sorumluluk dışı davranışı kabul etmesi mümkün değil." ifadesini kullandı. 

Kılıçdaroğlu’nun Hükümet Hususundaki %60 Çıkışı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yüzde 60 oy alan muhalefetin hükümet kurma gücü olduğunu söylediğinin hatırlatılması üzerine de Soylu: "3 parti birlikte seçime girdiyse çok doğru bir şeydir. Üç partiyi bir araya getirip görünmeyen ittifak oluşmuş değil. Demokraside siyaset halkın önünde cereyan eder, arka kapıda cereyan etmez." yanıtını verdi.

"Uzlaşmanın Açıklığa Kavuşması Lazım"

MHP Ankara Milletvekili Şefkat Çetin de koalisyon ihtimalleri konusunda, "MHP, ülkemize hayırlı olacak her yürütme organının oluşumunda, kendisine görüşmelere gelen kişinin arkadaşlarımızın programı, planı, ne yapmak istediği sorularına verdiği cevaplara göre hareket eder. Çıkan Meclis aritmetiği tek başına iktidarı mümkün kılmıyor. Yetkiyi alan kişi, diğer siyasi partilere hangi teklifle gideceğinin, hangi noktalarda uzlaşma sağlanacağının açıklığa kavuşması lazım." dedi.

"Koalisyon Kurmak Kolay, Yıkmak Zor”

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise koalisyon ihtimalleri hakkında şunları söyledi:

"Koalisyon kurmak kolay iştir, yıkmak zordur. 1991-1995 arasındaki DYP-SHP hükümetinde yaşadığımız zorlukları çok iyi hatırlıyorum. Milletvekilimizi Kızılay Meydanı'nda döven polisin bulunamamasını hatırlıyorum, Çekiç Güce 'hayır' deyip sonra 'evet' dediğimizi hatırlıyorum. Kırmızı plakalara binmek istiyoruz. Acaba Cumhurbaşkanı sizin müsteşarlarınızı, genel müdürlerinizi atayacak mı, sizi zora sokacak mı? 

DYP-SHP koalisyonunda İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir koalisyon ortağına meydan okudu, SHP hiçbir şey yapamamıştı. Sayın Baykal yolsuzluk yakaladı, koalisyona olan desteğini çekti ve millet bizi cezalandırdı. Haklı olmamıza rağmen, 'koalisyonu sen yıktın' diye baraja taktı. Koalisyon kurabilirsiniz ama koalisyonu yıktığınız anda bedelini ağır ödersiniz. Milletvekilinizi döverler, size meydan okurlar, cumhurbaşkanı atamalarınızı yapmaz, buna katlanırsınız. Bunları düşündük mü?"

“AKP Bizi Dışarıdan Desteklesin”

İnce: "Koalisyon hiç kurulmazsa da cezalandırma olmaz mı?" sorusuna: "Hayır. AKP, birinci parti. Ülkenin hükümetsiz kalmasını istemiyorsa hükümeti biz kuralım, AKP bizi dışarıdan desteklesin." yanıtını verdi.

Erken Seçimden Korkulmamalı

Erken seçimin gerekirse yapılması gerektiğini savunan İnce: "Bundan kaçınmamalıdır, korkulmamalıdır. Zaten bundan korkan parti kaybeder. Meydan okuyamayan parti olası erken seçimde kaybeder." diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT