1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Microsoft, ABD Hükûmetine "Gizlilik" Davası Açtı
Microsoft, ABD Hükûmetine "Gizlilik" Davası Açtı

Microsoft, ABD Hükûmetine "Gizlilik" Davası Açtı

Kullanıcıların özel hesaplarına ve internet alanlarına izinsiz girişe olanak veren yasaya karşı Microsoft'un, ABD hükûmetine dava açtığı bildirildi.

A+A-

Microsoft şirketi, kullanıcıların özel hesaplarına ve internet alanlarına izinsiz girişe olanak veren yasaya karşı Amerika hükûmetine dava açtı.

Şirket, hükûmetin özel verilere izinsiz erişmesinin, Amerika anayasasında güvence altına alınan temel hakların ihlali olduğunu savunuyor.

ABD anayasası, özel mülkleri hakkında arama ya da el koyma kararı olan vatandaşların bunu bilme hakkı olduğunu kaydediyor.

Microsoft'un başvurusunda “İnsanlar özel bilgilerini dosya dolaplarına değil internet üzerindeki depolara koyduklarında bu haklarından vazgeçmiş olmazlar.” deniyor.

“Dolapta Saklamak, İnternette Saklamak”

Özellikle de Internet Cloud yoluyla özel bilgilerin saklanmasına ilişkin bu itirazda Microsoft, ABD hükûmetinin, fiziksel depolamadan dijital depolamaya geçişi, gizli soruşturmalar yürütme konusundaki yetkilerini genişletmek amacıyla kötüye kullandığını savundu.

Microsoft, yetkililerin geçen 18 ayda özel hesaplara erişim için 5 bin 624 başvuru yaptıklarını ve bunların hemen yarısında, başvurunun gizli tutulması için mahkeme kararıyla geldiklerini söylüyor.

Bu, Amerika hükûmetinin dev teknoloji şirketleriyle karşı karşıya geldiği anlaşmazlıkların sonuncusu oldu.

Microsoft'un rakibi Apple da ABD Kongresini “özel hayatın gizliliği ile ulusal güvenlik arasındaki denge”nin yarattığı sorunlara çözüm bulmakta öncülük etmeye dâvet etmişti.

“İstisna iken Genel Kural Oldu”

Microsoft'un açtığı davanın odağında 30 yıl önce kabûl edilen Elektronik İletişimin Gizliliği Yasası var. Şirket bu yasanın artık eskidiğini ve kötüye kullanıldığını savunuyor.

Şirketin genel müdürü ve baş hukukçusu Brad Smith bloguna koyduğu yazıda, Amerika hükûmetine dava açma kararını kolay almadıklarını anlatıyor.

Smith, “Biz, az sayıda istisna dışında, kullanıcı bireyler ve şirketlerin, hükûmetin yazışmalarına ve dosyalarına erişimi olduğunu bilmeye hakkı olduğuna inanıyoruz. Fakat Amerika hükûmeti bu tür erişim taleplerinin gizli tutulmasını istisna olması gerekirken genel kural hâline getirmeye başladı. Bunun çok ileri gittiğini düşünüyor ve mahkemeden durumu değerlendirmesini istiyoruz.” dedi.

BBC Türkçe

HABERE YORUM KAT