MHP'li Muhalifler Genel Merkez'in Dilekçesinden "Memnun"

07.03.2016 11:55
MHP'li Muhalifler Genel Merkez'in Dilekçesinden "Memnun"
MHP'li muhaliflerin avukatlarından Ergün, “Genel Merkez'in mahkemeye cevabını beğendik, zira yasal dayanaktan yoksun kalmış.” dedi.

MHP'li muhaliflerin avukatlarından Kürşat Ergün, Genel Merkez'in Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne verdiği cevap yazısını, “yasal dayanaktan yoksun olduğu için” beğendiklerini bildirdi.

Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Genel Merkez'in mahkemenin istediği yazıyı vermesiyle dava dosyasının tamamlandığına işaret ederek, “Bu noktada mahkemeden duruşma günüyle ilgili karar vermesini bekliyoruz.” dedi.

MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin, partisinin Kızılcahamam kampında yaptığı “İmzayı kim ne kadar toplarsa toplasın, müracaatı hâlinde kabûlü mümkün olmayacak ve yasal haklarını kullanma yolu da açık olacaktır. Bizimle değil, mahkemelerle haklarını savunmalarını tavsiye ederiz.” açıklamasından sonra mecburen başvurdukları yargı sürecinin devam ettiğini dile getiren Ergün, şöyle devam etti:

“Bu aşamada Genel Merkez'in dosyaya sunduğu cevap dilekçesinde 2 husus ön plana çıkmış durumda. Bunlardan ilki, sulh hukuk mahkemesinin görevsiz olduğu ve bu dosyanın Anayasa Mahkemesi’nde görülmesiyle ilgili. Bu konuda Yargıtay kararının da olmadığını beyan etmişler ancak uygulama açısından bu türlü yargılamaların yapılacağı yer olarak henüz 2015 tarihli Yargıtay kararları mevcut. Bu açıdan tartışma bulunmamakta.”.

“Genel Merkez'in Kongre Toplaması Gerektiği Ortada”

İkinci olarak, parti tüzüğünde yer alan, “1/5 üst kurul delegesi talebi ile çağrılabilir.” ifadesine dikkat çeken Ergün, şunları ifade etti:

“Burada ciddi bir yanlış anlaşılma olduğu ortada. Çünkü Siyasî Partiler Kanunu 14. maddesinde, ‘Büyük kongre parti tüzüğünün göstereceği süreler içerisinde toplanır. Bu süre iki yıldan az, üç yıldan fazla olamaz. Olağanüstü toplantılar, genel başkanın veya merkez karar ve yönetim kurulunun lüzum göstermesi veya büyük kongre üyelerinin en az beşte birinin yazılı istemi üzerine yapılır.’ şeklinde kesin bir hüküm yer almakta. Bu açıdan 1/5 kongre delege iradesinin talebi halinde Genel Merkez'in kayıtsız şartsız kongre toplaması gerektiği hususu ortadadır.”.

Ergün, gelinen noktada mahkemeden duruşma günü ile ilgili karar vermesini beklediklerin belirterek, “Büyük olasılıkla duruşma günü de karar verilecek.” dedi.

Kürşat Ergün, eğer talepleri doğrultusunda sonuç çıkarsa derhal kongre işlemlerini başlatacaklarını kaydetti.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim