1. HABERLER

  2. HABER

  3. MHP'de Muhalefet 400 İmzada Kaldı
MHP'de Muhalefet 400 İmzada Kaldı

MHP'de Muhalefet 400 İmzada Kaldı

Milliyetçi Hareket Partisi’nde muhalefetin kendi içindeki çekişmesi delegeden imza toplanmasına yansıdı. Yaklaşık 400’ü bulan imza sayısının üzerine son iki haftadır yenileri eklenemedi.

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi’nde bir süre önce Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener’in arka arkaya yaptıkları açıklamalarla hareketlenen muhalefet sıkıntılı günler geçiriyor. Sinan Oğan ve Koray Aydın cephesine göre bunun nedeni, “Meral Akşener’in ayrı hareket ediyor görüntüsü vermesi.”.

Al Jazeera’ye bilgi veren isimler, Meral Akşener’in delegelerden kendi adına imza istemesi nedeniyle delegenin “Muhalefet başarılı olamayacak, imza verip deşifre olmak istemiyorum.” düşüncesine kapıldığı görüşünde.

ogan_aksener_aydin.jpg

Delege tereddütte

İmza sayısının birkaç hafta öncesine kadar süren heyecan dalgasıyla 400’e ulaştığını belirten kaynaklar, “Son iki haftadır delegenin tereddütleri etkili oldu. Delegelerden imza toplama süreci yavaşladı.” diye konuştu.

Bu tıkanıklığı aşmak için muhalefette genel başkanlığa aday olarak öne çıkan bu isimlerin yakın çevreleri arasında bir temas trafiği yaşanıyor. Akşener, Oğan ve Aydın’ın ortak bir basın toplantısı düzenlemesi durumunda daha çok imza toplanabileceği düşünülüyor. Yapılan son temaslarda bu üç adayın ortak açıklama yapma ihtimali kuvvetlendi. Son anda bir aksilik olmazsa Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın’ın en geç iki hafta içinde ortak bir basın toplantısı yapması bekleniyor.

400 İmza Yeterli Ama…

Toplanan 400 imza tüzük kongresi toplanması için yeterli sayı. Ancak muhalefetin yaptığı değerlendirmelerde genel başkan değişiminin kesin olması için bu imzanın 700’ün üzerine çıkması gerekiyor. Bu değerlendirme yapılırken hem bazı delegelerin verdikleri imzaları geri çekebileceği dikkate alınıyor hem de delegenin üçte ikisinin vereceği imzanın tüzük kongresi toplamama tavrı benimseyen MHP Genel Merkez yönetimi üzerinde baskı oluşturacağı.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum