1. HABERLER

  2. HABER

  3. MHP ve Türkeşgiller Akıllanıyorlar mı?
MHP ve Türkeşgiller Akıllanıyorlar mı?

MHP ve Türkeşgiller Akıllanıyorlar mı?

Daha neler göreceğiz! Ermeni ve Rum, Arap ve Fars düşmanlığıyla maruf, Türkçülüğün kalesi MHP "milliyetçiliği ayaklarının altına almış" Başbakan Erdoğan'ı Ermenilere karşı ayrımcı bir üslup ve nefret söylemi geliştirmekle suçladı.

A+A-

Haksöz Haber

Daha neler göreceğiz! Ermeni ve Rum, Arap ve Fars düşmanlığıyla maruf, Türkçülüğün kalesi MHP "milliyetçiliği ayaklarının altına almış" Başbakan Erdoğan'ı Ermenilere karşı ayrımcı bir üslup ve nefret söylemi geliştirmekle suçladı. Öyle ki Tuğrul Türkeş "Ait olduğumuz etnik ve kültürel gruplar Yüce Rabbimizin takdirinin bir neticesidir ve bunların haşa ayıplanması veya küçümsenmesi günahların en büyüğüdür." diyerek her ne kadar Erdoğan'ı eleştiriyor gibi görünse de aslında uzun yıllar boyunca büyük acılara ve şiddetli ayrışmalara sebep olan Türkçü-milliyetçi söylemin sakatlığını, sapkınlığını ve suç üreten yapısını itiraf etmiş oldu. Başbakan Erdoğan'ın bu yanlış ifadesine MHP kanadından yükseltilen tepki inşallah hayırlara vesile olur.

Cumhuriyet Gazetesinin Haberi:


MHP'den Erdoğan'ın Ermenilere yönelik sözlerine tepki

MHP, Başbakan Erdoğan'ın dün katıldığı canlı yayında sarfettiği 'Bana Gürcü dediler, hatta çok daha çirkin şeyler söyleyenler oldu Ermeni dediler' sözlerini ayrımcı uslüp ve nefret söylemi olarak eleştirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Tuğrul TÜRKEŞ’in yaptığı yazılı açıklamada, 'Ermeni vatandaşlarımıza da dayanışma mesajlarımızı gönderiyoruz' denildi. İşte Türkeş'in kaleme aldığı, MHP'nin internet sitesinde yayınlanan o açıklama:

“AFEDERSİNİZ ERMENİ OLMAK SUÇ MU?"

Başbakan ve Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan dün gece bir ulusal televizyon kanalının konuğu idi.

Bilindiği üzere, dönem dönem Sayın Erdoğan'ın bilinçaltı sızıntı yapmakta ve bastırılan düşünceler bir anda dilinden dökülmektedir.

Dün geceki söyleşi esnasında da buna benzer bir durum yaşanmıştır. Kendisine yöneltilen bir sorunun ardından Sayın Erdoğan "hakkımda çok çirkin şeyler söylediler, affedersiniz 'Ermeni' imişim falan" cevabını vermiştir.

Bu vesileyle Sayın Erdoğan'ın süregelen ayrımcı üslubunun ve nefret dilinin sonuncu kurbanı da Ermeni kökenli vatandaşlarımız olmuştur.

Sayın Erdoğan'a 21. yüzyıldan haberlerimiz var: 'Ermeni' olmak bir suç, bir kusur, çirkinlik; ayıp veya günah değildir. Ait olduğumuz etnik ve kültürel gruplar Yüce Rabbimizin takdirinin bir neticesidir ve bunların haşa ayıplanması veya küçümsenmesi günahların en büyüğüdür. Kaldı ki bu sözler yasalarımıza göre de “Nefret Suçu” kapsamındadır.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı makamına aday olan bir şahsın böyle bir cümle sarf etmeye hakkı yoktur. Devlet sorumluluğu üstlenen veya üstlenmeye aday olanların varsa kişisel hezeyanlarını bir kenara bırakmaları zaruridir.

Üzülerek görmekteyiz ki, Sayın Erdoğan'ın nezdinde Alevi olmak da; Zaza olmak da; Musevi olmak da; Ermeni olmak da ağız kıvrılacak meselelerdir.

Afişe edilen ayrımcılık sürdükçe biz savunmasızların, azınlıkta olanların ve hor görülenlerin yanında yer almaya devam edeceğiz.

"Ben Türk vatandaşıyım" ve "Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıyım" diyen herkes - etnik, dini ve mezhepsel aidiyetleri ne olursa olsun - bizim teminatımız altındadır.

Bölgemizin hassas süreçlerden geçtiği bu günlerde siyasi sorumluluk sahiplerini daha itidalli ve sağduyulu olmaya davet ediyoruz.

Sayın Başbakan'ın mevzubahis ayrımcı tavrını kınarken, Ermeni kökenli Türk vatandaşlarımıza da dayanışma mesajlarımızı gönderiyoruz.

HABERE YORUM KAT