1. HABERLER

  2. HABER

  3. MHP ve İP’den Sakil İttifak
MHP ve İP’den Sakil İttifak

MHP ve İP’den Sakil İttifak

İşçi Partisi ve MHP tarafından organize edilen protestoları değerlendiren âkil insanlar, söz konusu tepkileri projenin başarılı ilerlemesine bağlıyor.

A+A-

Haber: Hüseyin İstemil / Taraf

Çözüm sürecine ilişkin çalışmaları sırasında İşçi Parti’li ve MHP’li grupların protestolarıyla karşılaşan âkil insanlar, provokatörlerin girişimlerinin projenin başarılı ilerlediğinin göstergesi olduğunu vurguluyor. Âkil insanların, protestolara ilişkin görüşleri şöyle:

Oral Çalışlar: CHP ve MHP, âkil insanların tarafsız kitleyi etkilediğini fark etti. AKP ve BDP dışında sürece destek veren geniş bir kitle var. Bu kitlenin bir anlamda, dolaylı temsilciliğini âkiller yapıyor. Bu nedenle âkilleri etkisizleştirmek, süreç hakkında konuşamaz hâle getirmek, en azından yaptıklarının üzerine şüphe düşürmek için bu çevreler harekete geçti. Psikolojik savaş yöntemleriyle âkillerin toplum üzerindeki olumlu etkisini dağıtmak istiyorlar. Ellerine bayrak almış üç kişilik bir grubun yaptıkları, süreci doğru okuyamayan medyanın da etkisiyle önemli bir protestoymuş gibi yansıtılıyor. Bu eylemleri İşçi Parti’lilerin ve MHP’lilerin organize ettiği bir gerçektir. Zaten Devlet Bahçeli açıktan “Bunları protesto edin, bunların önünü kesin” demişti. İşçi Parti’lilerin büyük etkisi yok ama 5-10 kişiyle farklı bir görüntü oluşturmayı başarıyorlar. CHP Genel Başkanı da âkillerle ilgili çok sert ifadeler kullanıyor. Bu tabii ki çeşitli çevrelerin harekete geçmesine neden oluyor. Zaten bu çevrelerin psikolojik savaş yöntemlerini kullanmak gibi bir gelenekleri var. O kesim bizi düşman gibi görüyor. Her şeye rağmen açık söyleyeyim Düzce, Zonguldak’ta süreci destekleyen geniş bir kitle vardı.

Ali Bayramoğlu: Bu protestoların, riski ve etkisi yok. Protestocular belli paramiliter gruplar. Yani İşçi Parti’liler ve ülkücü gruplar. En fazla 50 kişiden oluşan gruplar bunlar. Yaptıkları gösterileri kitle gösterileri hâline getirmek istiyorlar. Bu tablo åkil insanlar heyetinin işini iyi yaptığının ve toplumun âkillere ilgi gösterdiğinin ispatıdır. Tabii faşizmin her şekli her zaman tehlikelidir. Riskleri vardır. Tedbirler iyi alındıktan sonra bir mesele yok.

Prof. Dr. Mithat Sancar: “Bunlar kesinlikle planlı ve organize işler... İşçi Parti’lilerin ve MHP’lilerin bunu planlı ve organize yaptıklarına inanıyorum. İlerde bu tür provakatif eylemlerin sürece karşı olan karanlık güçler tarafından kullanılma riski de var. Hem siyaseten hem de güvenlik açısından tedbirli olmak gerekiyor. Protestoyu bir hak olarak görüyorum, arkadaşlarımız da aynı görüşteler. Ancak bunun saldırı, fiziksel şiddet ve faaliyetleri engelleme boyutuna varması kabul edilemez.

Cemal Uşşak: Gittiğimiz yerlerde saldırıların organize olduğu izlenimini ediniyoruz. Çünkü ya Bozkurt ya da İşçi Parti’lilerin işaretini yapıyorlar. Bu grupların, Karaman ve Kayseri’de saldırıları organize bir şekilde oldu. Eylemcilerin, Ülkü ocaklarıyla bağlantılı oldukları ifade edildi. Konya’da da toplantıda söz alıp konuşan İşçi Partisi İl Başkanı tahrik edici ifadeler kullandı.

HABERE YORUM KAT