1. HABERLER

  2. HABER

  3. MHP ve BDP Aynı Noktada Buluştu
MHP ve BDP Aynı Noktada Buluştu

MHP ve BDP Aynı Noktada Buluştu

İlker Başbuğ'un tutuklanması MHP ve BDP'yi aynı noktada buluşturdu. Her iki parti de kendi penceresinden bakarak tutuklanma üzerinden hükümete yüklendi.

06 Ocak 2012 Cuma 22:54A+A-

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla ilgili MHP ve BDP'yi aynı noktada buluşturdu. Her iki parti de tutuklanma olayı üzerinden hükümete yüklendi.

Bahçeli: Vahim Bir Hadise

MHP lideri Devlet Bahçeli, emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasına sert tepki gösterdi. Bahçeli, tutuklamanın önü alınamaz kriz ve kaoslara yolaçabileceği uyarısında bulunurken, "Şayet terörün kanlı ortakları, işbirlikçileri ve karanlık yüzleri görülmek isteniyorsa Kandil’e, İmralı’ya, siyasi bölücülere ve Irak’ın kuzeyine bakılması yerinde olacaktır" dedi.

Bahçeli, Türk ordusunu terörle aynı kategoriye sokanların bölücü emellere katkı verdiklerini ve hain hedeflerine hizmet ettiklerini asla unutmamaları gerektiğini söyledi.

Bahçeli, "TSK’nın ve mensuplarının terör örgütü kurmanın üssü olarak takdim edilmesi önü alınamayacak kriz ve kaoslara meydan verecektir. Şayet terörün kanlı ortakları, işbirlikçileri ve karanlık yüzleri görülmek isteniyorsa Kandil’e, İmralı’ya, siyasi bölücülere ve Irak’ın kuzeyine bakılması yerinde olacaktır" dedi.

Bahçeli yazılı açıklamasında şunları söyledi: "Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesinin zirvesinde iki yıl görev yapan bir şahsiyetin, terör örgütü kurmaktan ve yönetmekten dolayı böylesi bir yaptırıma maruz kalması çok vahim bir hadise olarak gündeme damgasını vurmuştur"

"Masumiyet karinesi esas alınarak tutukluluğun hak kayıplarına ortam hazırlamaması, peşin hükümler ve önyargıların sürecin yönünü ve içeriğini tayin etmemesi esas olmalıdır. Artık iyice şirazesinden çıkan darbe soruşturma ve iddialarının nerede duracağı ve kimleri kapsamına alacağı belirsiz ve şaibeli bir duruma gelmiştir. Bu sarsıcı gelişmeyle birlikte millet ordusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri büyük bir zan ve töhmet altına alınmıştır"

"Milliyetçi Hareket Partisi Rahatsızdır"

"Milliyetçi Hareket Partisi, AKP’nin müdahale ve tesiriyle iyice siyasileşen yargı süreçlerinden son derece rahatsız olup, önüne gelenin terör örgütü kurmakla itham edilmesini çok tehlikeli ve marazi bir gelişme olarak görmektedir."

Demirtaş: Sıradan Bir Olay Değil

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, Başbuğ'un tutuklanması üzerinden hükümeti eleştirdi. Demirtaş, tutuklanmaların hükümetin kendi "derin yapılanmasını kurmak" için yapıldığını savundu.

Demirtaş, Başbuğ'un tutuklanmasının sıradan bir olay olmadığını belirterek, "Makamı ne olursa olsun suç işleyenlerden adil bir yargılama ile hesap sorulmasıda elbetteki gereklidir. Fakat, bütün bunlar iktidarın siyasi amaçları ve çıkarları içinde kullanılamaz" dedi.

"Hükümet Kendi Derin Yapısını Kuruyor"

Demirtaş, "Eski bir Genelkurmay başkanının ilk defa tutuklanıyor olması sıradan bir gelişme değil. Makamı ne olursa olsun suç işleyenlerden adil bir yargılama ile hesap sorulmasıda elbetteki gereklidir. Fakat bütün bunlar iktidarın siyasi amaçları ve çıkarları içinde kullanılamaz" dedi.

Demirtaş, Orgeneral İlker Başbuğ'un özellikle bölgede görev yaptığı yıllarda köy yakmalar ve faili meçhul cinayetlerin yaygın olduğunu, dolayısıyla o dönemde o suçlarla ilgili sorumluluğunun da soruşturulması gerektiğini düşündüklerini belirterek, şöyle konuştu: "Fakat, Savcıların elinde yıllardan beri İlker Başbuğ ile ilgili bu bilgiler olmasına rağmen konunun bekletildiğini, Uludere katliamından 1 hafta sonra hayata geçirilmesi de dikkate değerdir. Hükümet, bütün bu süreçleri kendisi yönetiyor. Biz bütün derin yapılardan hesap sorulmasını destekleriz ama, hükümet bir taşla bir kaç kuş vurmaya çalışıyor. Derin bir yapılardan hesap sorarken kendi derin yapısını oluşturuyor. Ayrıca iddianameye hazırlayan savcılara özellikle bölgede köyü yakılan ve faili meçhul cinayetlerin kurban gidenlerin gidip başvuru yapması gerekir, davaya müdahil olmaları ve savcının bunlarıda soruşturmaya dahil etmesi gerekir. Özellikle Diyarbakır'ın Kulp ilçesi Alaca köyünden kaydedilen ve sonra kemikleri bulunun köylülerin bu davaya müdahil olması gerekir. Savcıda soruşturmayı genişletmelidir."

"ÖRGÜT YÖNETİCİLİĞİYLE SUÇLANIYORSA ÖRGÜTÜ DE VAR DEMEKTİR"

BDP lideri Demirtaş, "Gerçekten diyelimki bir terör örgütü kurup yönetmişse bunun bir örgütünün de olması lazımdır. Örgütü açığa çıkartılması gerekir. Bir de hem Genelkurmay başkanlığı, hem terör örgütü yöneticiliği yapmısşa Genelkurmay başkanlığı döneminde yaptığı bütün faaliyetlerin sorgulanması gerekir ve meşruyetinin tartışılması gerekir" diye konuştu.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT