1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli İfade Verdi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli İfade Verdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli İfade Verdi

MHP lideri Bahçeli, “halkı alenen tahrik” suçundan hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Ankara'da ifade vermeye çağrıldı. Bahçeli, bugün 14'te Ankara Adliyesi’nde ifade verdi.

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosu, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye tebligatta bulundu.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Bahçeli hakkında 23 Mart 2013'te, Bursa'da düzenlediği mitingdeki sözleri nedeniyle “halkı alenen tahrik” suçundan soruşturma açtığı öğrenildi.

Saat 14.00'te, Ankara Adliyesi'nde ifade veren Bahçeli, saat 14.40'ta adliyeden çıktı.

Bahçeli, ifadesini yazılı olarak verdiğini bildirdi.

“Savcılarımızın Çağrılarına İcabet Etmeliyiz”

Adliyeden ayrılırken gazetecilere açıklamada bulunan Bahçeli, şunları söyledi:

“Bu yasa çerçevesinde MHP Osmaniye Milletvekili ve Genel Başkanı olarak, bazı illerimizde yapmış olduğumuz siyasi konuşmalar çerçevesinde bir soruşturma başlatılmış, o soruşturma sonucunda bugün savcılığımızın daveti üzerine bilgilerimizi sunmak üzere adliyeye gelmiş bulunuyoruz. Bu uygulamayı basın yoluyla çok farklı abartanlar olmuştur, abartılanlar olmuştur. Ancak bugünkü işlem sırasında görüldü ki çağrılar çok nazik bir üslûpla yapılmıştır ve işlemler de yine aynı çerçevede sürdürülmüştür. O sebepten dolayı geçmiş dönemlerde ortaya konmuş olan bazı uygulamaları güncelleştirerek, bu uygulamayı da gölgelemek doğru değildir. Bunun örneğini de bugün yaşamış bir kişi olarak ifade ediyorum. Eğer dokunulmazlıkların fezlekeler yoluyla muhatabı kimse rahatlıkla gelmeli, yargıya güvenmeli, savcılarımızın çağrılarına icabet etmeli ve bildiklerini anlatarak, bu konu üzerinde Türkiye'de adaletin yükselişinin güzel bir örneğini ortaya koymalıdır.”.

Bahçeli'nin Savcılığa Verdiği Yazılı İfade

Bahçeli'nin avukatı Hamit Kocabey'in hazırladığı yazılı ifade gazetecilere dağıtıldı.

Yazılı ifadede, Bahçeli'nin 23 Mart 2013'te Bursa'da düzenlenen mitingdeki sözleri üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Söz konusu ifadede, Bahçeli'nin sözleri üzerine miting meydanındakilerin “Vur de vuralım, öl de ölelim!” şeklinde tempo tuttuğu, Bahçeli'nin de “Onun da zamanı gelecek.” şeklinde mukabelede bulunduğu belirtilerek, “Müvekkilimin konuşma metni incelendiğinde, iddia olunan suçu işlemediği ve alenen bölücü ve yıkıcı PKK terör örgütünü hedef aldığı açık ve nettir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Konuşmada “tahrik” olmadığı bildirilen ifadede, şunlara yer verildi:

“Bir tahrik olduğu düşünülüyorsa Türk milletinin PKK terör örgütüne karşı uyarılmasından söz edilebilir ki bu durumda PKK terör örgütüne karşı ülkeyi adım adım gezip, milleti uyanık ve diri tutmak, bu savcıya göre suçtur. Muhalefet parti lideri olan müvekkilimin yapması gereken, milleti bilgilendirme ve uyarma şeklindeki anayasal görevi de suçtur. Bunun kabûlü mümkün değildir.”.

AA

HABERE YORUM KAT