1. HABERLER

  2. HABER

  3. MHP Akşener'i Aday Göstermedi
MHP Akşener'i Aday Göstermedi

MHP Akşener'i Aday Göstermedi

Sabaha karşı saat 5’te aday listelerini tamamlayan MHP’de Meral Akşener sürprizi yaşandı. Genel Başkan Devlet Bahçeli adı daha önce parti genel başkanlığı için sonra Meclis Başkanlığı sonra da bakanlık için geçen Akşener’i aday göstermedi.

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi 1 Kasım seçimleri için aday listelerini tamamlayan ilk parti oldu. Genel Başkan Devlet Bahçeli ismi çok ön plana çıktığı için tepkili olduğu Meral Akşener’i milletvekili adayı göstermedi. 7 Haziran seçimlerinde İstanbul’dan milletvekili seçilen Akşener 1 Kasım seçimleri için de aday adaylığı başvurusu yapmıştı.

Bahçeli’nin Akşener’e yönelik tepkisinin kamuoyuna yansıması 7 Haziran seçimleri sonrasında Meclis Başkanlığı için Meral Akşener’in adının geçmesiyle oldu. 12 Haziran günü bazı gazetecilere konuşan Bahçeli, “Bu şekilde söylenen isimlerden hiç hoşlanmam, ismi geçeni de devre dışı tutarım. Meral Akşener’i eğer çok sık kullanırsanız, o devre dışı kalır, haberiniz olsun. 80 milletvekilimiz var, her şeyde Akşener. Bu, o zaman başka bir şey var burada demektir. Onun için bir Meclis açılsın. Zannediyorum başkanvekilliğini de kaybetti” demişti.

Akşener’in adı geride kalan dönemde sadece Meclis Başkanlığı için geçmedi. MHP’de zaman zaman yönetim tartışmaları dile getirildiği zaman da öne çıkan isim yine Meral Akşener’di. 7 Haziran seçimleri öncesinde ise “kaseti olduğu” iddiaları gündeme getirilmişti. 

Akşener ismi son olarak geçici hükümet kurulurken gündeme geldi. Bahçeli’nin “Hükümette yer almayacağız” açıklamasına rağmen Başbakan Davutoğlu’nun bakanlık teklif ettiği üç MHP’liden biri Akşener oldu. Tuğrul Türkeş görevi kabul ederken, Kenan Tanrıkulu ve Meral Akşener bakanlık teklifini reddettiler.

Partide şaşkınlık yarattı

Akşener’in listede yer bulamaması bazı parti kurmaylarını da şaşırttı. Al Jazeera’nin ulaştığı bazı kaynaklar listeyi görünce şaşkınlığa uğradıklarını, Akşener’in neden aday gösterilmediğine ilişkin hiçbir bilgileri olmadığını söyledi. Bazı kaynaklar ise “MHP’nin isimler üzerinden değerlendirilebilecek tek parti olmadığını, değerlendirmenin ideolojik olarak yapılması gerektiğini” dile getirdi.

Meral Akşener son dönemde MHP’de ismi öne çıktıktan sonra parti ile sorun yaşayan isimlerden sadece biri. Geçici hükümette görev alma teklifini kabul etmesinin ardından Tuğrul Türkeş partiden ihraç edildi. 7 Haziran seçimlerinde aday gösterilmeyen Sinan Oğan da bir süre önce partiden ihraç edilen isimler arasına katıldı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT