1. HABERLER

  2. HABER

  3. MGK'nın Talimatıyla Medyaya 500 Soruşturma Açılmış
MGKnın Talimatıyla Medyaya 500 Soruşturma Açılmış

MGK'nın Talimatıyla Medyaya 500 Soruşturma Açılmış

28 Şubat 1997'de Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) aldığı kararlar içinde yer alan 'medya kontrol altına alınsın' talimatı üzerine medyaya 500 soruşturma açılmış.

A+A-

Haber: İbrahim Asalıoğlu

28 Şubat 1997'de Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) aldığı kararlar içinde yer alan 'medya kontrol altına alınsın' talimatı üzerine medyaya 500 soruşturma açıldığı, bunların da büyük çoğunluğunun Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde (DGM) davaya dönüştüğü ortaya çıktı.

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun Adalet Bakanlığı'na sorduğu '1997 ile 2004 yılları arasında medya ve gazetelere yönelik MGK'nın 406 sayılı kararına istinaden açılan 28 Şubat süreciyle ilgili soruşturma sayısı' sorusuna cevap geldi. Adalet Bakanlığı'ndan gelen cevapta, 1997 ile 2004 arasında MGK kararına istinaden açılan soruşturma sayısı '500' olarak açıklandı. Soruşturmaların 235'i gazetelere yönelik açılırken, 39 kitap ve 52 dergi hakkında soruşturma yürütüldü. 128 radyo ile 46 televizyon programı da soruşturma geçirmiş.

28 Şubat 1997 tarihli 406 sayılı 18 maddelik 'rejim aleyhtarı irticai faaliyetlere karşı alınması gereken tedbirleri' içeren MGK kararlarının bir maddesi doğrudan medyayı ilgilendiriyordu. MGK kararında, "İrticai faaliyetler nedeniyle YAŞ kararları ile TSK'dan ilişkileri kesilen personel konusu istismar edilerek TSK'yı dine karşıymış gibi göstermeye çalışan bazı medya gruplarının silahlı kuvvetler ve mensupları aleyhindeki yayınları kontrol altına alınmalıdır." deniyordu. 28 Şubat sürecinde medyanın büyük bir baskıya maruz kaldığının altını çizen Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, açılan soruşturmaların büyük bir kısmının takipsizlikle sonuçlandığını ifade etti. Şahin, 1971'den 28 Şubat'a kadar kritik dönemlerde alınan 24 ayrı MGK kararının da Komisyon'a ulaştığını bildirdi.

MGK tarihinde bir ilk yaşandığını ve ilk defa MGK'nın, aldığı kararları başka bir kurumla paylaştığını dile getiren Şahin, bu sayede bugüne kadar açıklanmayan MGK kararlarını öğrenme imkânı bulacaklarını söyledi. İdris Şahin, 28 Eylül'de Türkiye'ye dönecek dönemin başbakanlarından Tansu Çiller başta olmak üzere, ekimin ilk haftasından itibaren gazeteciler, medya patronları, bürokratlar ve siyasetçileri dinleyeceklerini sözlerine ekledi.

Zaman

HABERE YORUM KAT