1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Mezhepçiliği Lanetlemek ya da Gölge Boksu
Mezhepçiliği Lanetlemek ya da Gölge Boksu

Mezhepçiliği Lanetlemek ya da Gölge Boksu

Ne hoş değil mi, mezhepçiliği herkes kıyasıya eleştiriyor! İyi güzel de, mezhepçiliği lanetlerken mezhepçilik yapanları gizlemek mi gerekiyor?

A+A-

Rıdvan Kaya / Haksöz Haber

Müslümanlar arasında oldukça dikkat çekici bir söylem revaçta. Mezhepçiliğin İslam Ümmetinin karşı karşıya olduğu en büyük musibetlerden biri olduğu hususunda neredeyse herkes mutabık. Bu mevzuda adeta icma oluşmuş durumda!

Herkes ağız birliği etmişçesine mezhepçiliğin nasıl bir hastalık olduğunu vurgulayıp lanetliyor ama kimi ağızlarda, kalemlerde adeta bir gölge boksuna dönüşen bu sövüp, saymalar, yakınmalar ne hikmetse kimin mezhepçilik yaptığını netleştirmeye, bu hastalığın somut tezahürlerini açıkça ortaya koymaya geldiğinde stop edip, kalıyor!

Suç Belli ya Fail?

Bu çerçevede, İran’da düzenlenen Vahdet Konferansında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de çok güzel bir konuşma yapmış. Bu hastalığı ayrıntısıyla teşhis etmiş. Konferanstaki konuşmasıyla yetinmeyip, İran’ın ‘ruhani lideri’ Seyyid Ali Hamaney ile görüşmesinde de bu yaklaşımını ifade etmiş.

Duyarlılığından, açık sözlülüğünden ötürü teşekkürler ama genel, soyut ve adresi açıkça yazılmamış eleştirilerin, uyarıların muhataplarınca dikkate alınma ihtimalinin bulunmadığını Sayın Görmez de biliyordur! Türbe putlaştırıcılığıyla malul muhataplarının bir müddettir Esed rejimini en büyük türbe haline getirdiklerini ve bu uğurda Ümmeti karşılarına almaktan çekinmediklerini o da mutlaka görüyor olmalı!

***

Yazının Devamı>>>