1. HABERLER

  2. HABER

  3. Meyhane Önünde Cuma Namazı
Meyhane Önünde Cuma Namazı

Meyhane Önünde Cuma Namazı

Hüseyin Ağa Camii kapalı olduğundan bölgedeki tek mescide sığmayan vatandaşlar meyhane ve eğlence kulüplerinin bulunduğu mekanda namaz kılmak zorunda kalıyor.

A+A-

MEHMET ÖZMEN’in haberi:

Demirören Şirketler Grubu’nun; AVM inşa ederken tahrip ettiği Hüseyin Ağa Camii’nin restorasyonunun kaplumbağa hızıyla devam etmesi vatandaşları perişan ediyor.

Meyhanenin Yanında Namaz

Vatandaşlar dün de sokaklarda namaz kılmak zorunda kaldı. Cemaat; Hüseyin Ağa Camii’nin 100 metre ilerisinde, daha önce meyhane olan yeri mescide çevirdi ve namazlarını burada kılıyor. Mescide sığmayan vatandaşlar meyhane ve eğlence kulüplerinin bulunduğu mekanda namaz kılmak zorunda kalıyor. Namaz kılan vatandaşlar içki kokularından rahatsız olduklarını, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Ağa Camii’nin acilen ibadete açılması konusunda girişimde bulunmasını istedi. Hüseyin Ağa Camii, Demirören Şirketler Grubu’nun ihmali yüzünden üç senedir ibadete kapalı!

Demirören Grubu’ndan Akit’e Konuşan Esnafa Tehdit

Bu arada; Demirören Şirketler Grubu yöneticilerinin esnafa baskıda bulunduğu, Hüseyin Ağa Camii’nin tadilatı konusunda Akit Gazetesi’ne konuşmaması için esnafa uyarıda bulunduğu öğrenildi. Muhabirimizin restorasyon çalışmalarını görüntülemek istemesi, Demirören AVM görevlileri tarafından engellendi.

Esnaf Demirören’e Öfkeli

Abdurrahim Topçu-Esnaf: 1985 yılından bu yana burada ben esnafım. Taksim de cami sorunumuz zaten vardı. 25 senedir cami sorunu yaşanıyor ve namazlarımızı sokakta kılmak zorunda kalıyoruz. Burada küçük de olsa bir camiimiz vardı, Ağa Camii yıllardır tadilatı bitirilemedi ve biz işte böyle sokakta namaz kılmak zorunda kalıyoruz. Yıllardır Taksim’de cami büyük bir ihtiyacımız. Buradan hükümetimize sesleniyorum Çamlıca’da camii yapmak yerine öncelikli olarak Taksim’de yapalım.

Hasan Eyüp-Esnaf: Ağa Camii yıllardır tadilatta ve kaplumbağa yürüyüşü gibi çalışmalar sürüyor. Uzun bir süredir çalışmalar tamamen durmuştu şimdi ise 5 kişilik işçi grubuyla çalışmalar sürüyor ve Kurban Bayramına açılacağı iddia ediliyor ancak ben yapılacak işe bakıyorum da bitmesi mümkün değil. Kaplumbağa yürüyüşü gibi bir çalışmayla camii tadilatı bitmez.

Rasim Akcan-Esnaf : Yıllardır tadilat bitmedi. Geçen gün Beyoğlu Belediye Başkanı gelerek vatandaşa 6 ay içinde camii inşaatının biteceğini söyledi ancak yapılacak olan işe baktığımda bu açıklama pek inandırıcı gelmiyor. Demirören grubu camiinin alt kısımlarında çatlak oluşmasına neden olduğu için tadilata girdi ve hala bitirilemedi. Küçük bir bodrumda yapılan mescitte namaz kılmaya çalışıyoruz, kokudan durulmuyor bodrum katta. Tabii mescitte yetmeyince insanlar sokaklarda barların, meyhanelerin önünde namaz kılmak zorunda kalıyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen esnaf: Akit Gazetesi’ne konuşan bazı esnafları Demirören grubu dolaylı olarak tehdit ediyor. Demirören grubunun Beyoğlu Belediyesi’yle arası çok iyi ve bize Belediye üzerinden de baskı kuruluyor. Sokakta bulunan esnafları susturmaya çalışıyorlar. Bayrama açılacağı söyleniyor ancak bu kesinlikle mümkün değil. İsmimim yazılmasını istemiyorum, tehdit ediliyoruz. Demirören AVM içerisinde 35 metre derinliğine indi buna belediye izin verdi, bu nasıl bir iştir? Normalde tarihte böyle birşey olmamıştır. Peki ya bu hangi ilişkiler doğrultusunda Demirören 35 metre derinliğine inebilmiştir?

Osman Balcı-Esnaf: 35 senedir çakmak tamircisiyim. Camii inşatı ilk başladığında 8 ayda bitirileceği söylendi ancak yıllardır bitmedi. Beyoğlu’nda tek bir camimiz var ve halka yetmiyor. Küçük bir mescit açtılar namaza gittiğimizde nefes alamıyoruz. Ben içkiyi bıraktım, sigarayı bıraktım bunların sayesinde namazı da bıraktım. Camii açıkken kapımızın kenarında diye hemen namaza gidiyorduk şimdi küçücük bir bodrumda namaz kılınıyor kokudan duramıyor, nefes alamıyoruz. En azından Cuma günleri Cuma  namazına gidiyorduk bunların yüzünden artık gidemez olduk. Biran önce camiinin bitirilmesini istiyoruz.

Adnan Avcı-Esnaf: Camiimiz yıllardır tamiratta ama ben biraz gerisine gideceğim. Bu camii neden tamiratta? Demirören in yapılan AVM’sinden dolayı camiimizde çatlaklar oluştu ve tehlike arz ediyordu. Bu bölgenin bir Belediye Başkanı var, Vakıflar Bölge Müdürlüğü var, Demirören bu camiye zarar vermişse bunu kendisine ödetin. Devlet olarak camiiyi yaptır ve bunu Demirören’e fatura et ve ödettir. Bu camiinin bu durumda olmasında Beyoğlu Belediyesi’nin de hatası vardır. Bu zamana kadar 3 tane firmaya tadilatın yapılması için verildi ve hala bitirilemedi. Ben her Cuma namaza giderdim burası böyle olduğu andan itibaren gidemiyorum. Küçük bir mescit var insanlar üstüste namaz kılmaya çalışıyor. Mescite girildiği andan itibaren kokudan durulmuyor.

Üç Senedir İbadete Kapalı

Demirören Şirketler Grubu’na ait Demirören Alışveriş Merkezi (AVM) yaklaşık üç sene önce inşa edilirken Hüseyin Ağa Camii’nin zemininde çökmeler ve duvarında çatlaklar oluştu. Demirören Şirketler Grubu ve İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü’nün sponsorluğunda Hüseyin Ağa Camii’nin restorasyonuna karar verildi.

İstanbul 2. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 20 Eylül 2011 tarihinde aldığı karar üzerine 20 Nisan 2012 tarihinde Hüseyin Ağa Camii’nde restorasyon çalışmalarına başlandı. Restorasyonun 20 Kasım 2012 tarihinde bitirilmesi öngörüldü. Restorasyon öngörülenden 6 ay geçmesine rağmen bitirilmedi. Restorasyonda öngörülen paranın aşılması üzerine yaklaşık 3 ay sonra ek bütçe hazırlandı ve 2. protokol imzalandı. Restorasyon çalışmaları kaplumbağa hızıyla devam ediyor.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT