1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. “Meydanlara İnmek Her Müslümana Farzdır”
“Meydanlara İnmek Her Müslümana Farzdır”

“Meydanlara İnmek Her Müslümana Farzdır”

İslam dünyasının ünlü alimlerinden Yusuf el Karadavi, Müslümanları cuma günü meydanlara inmeye davet etti. Karadavi, “Meydanlara inmek her Müslümana farzdır” dedi.

03 Şubat 2011 Perşembe 16:12A+A-

Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf el-Karadâvî, "Cuma günü meydanlara inmek her Müslüman farzdır" dedi.

Cuma günü Mısır meydanlarında milyonlarca Mısırlı Müslümanın Diktatör Hüsnü Mübarek'e ve rejimine karşı gerçekleştireceği yürüyüşe bütün Müslümanları davet eden Şeyh Yusuf el-Karadâvî, bunun meşru bir hak mücadelesi olduğunu, Mısır'ın despot, zalim ve peşkeşçi Mübarek iktidarından kurtulmak için ele geçmiş en büyük fırsat olduğunu belirtti.

Timeturk'ten Ömer Faruk Tokat'ın haberine göre beyanatında el-Ezher Şeyhine, Mısır müftüsüne, Ezher, Daru'l-Ulûm ve diğer İslam üniversitelerinin hoca ve talebelerine de seslenen Karadâvî, onlara da başlarında sarıklarıyla ve cübbeleriyle meydanlara inip barış yürüyüşüne öncülük etmeleri çağrısında bulundu.

Son olarak Müslümanlara direnişin çağdaş araç ve yöntemlerini sonuna kadar kullanmaları çağrısında bulunan Karadâvî, Cuma günü meydanlara inmenin bütün Müslümanlara dinen farz olduğunu ve meşru bir mazereti olmadıkça her Müslümanın bu gösterilere katılmasının dinî/şerî bir zorunluluk olduğunu ilan etti.

Karadavi, dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan Müslümanları da Mısırlı kardeşlerine destek gösterileri düzenlemeye davet etti.

Karadavi, dün de yaptığı açıklamada Mısır halkına seslenmiş ve Tahrir Meydanı'ndaki gençlerin yanında yer alarak meydanı terk etmeme çağrısında bulunmuştu. Karadavi, bu uğurda ölenin de şehit sayılacağını belirtmişti.

HABERE YORUM KAT