1. HABERLER

  2. HABER

  3. Metin 2'ye Suç Duyurusu
Metin 2ye Suç Duyurusu

Metin 2'ye Suç Duyurusu

Metin 2 adlı bağımlılık yapan online oyun çocuklar için tehdit oluşturuyor.

A+A-

Aybike Eroğlu / Yeni Şafak

Metin 2 adlı bağımlılık yapan online oyun çocuklar için tehdit oluşturuyor. Evini, arabasını satıp parayı oyuna yatıran yetişkinler bile var. Oyun mağduru Derya Dursun, oğlunun bu nedenle sınıfta kaldığını belirterek suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Türkiye'de 2005 yılından bu yana online olarak oynanan Metin2 (MT2)'nin oğlunun hayatını bitirdiğini belirten Derya Dursun, elinden geleni yaptıysa da oğlunu oyun oynamaktan vazgeçirememiş. Kendi oğlu gibi pekçok kişinin Metin2 nedeniyle hem maddi hem de manevi kayıplar yaşadığını belirten dursun, 'İnternet kafelere yeterli denetim yapılmıyor. Çocuklar belirli saatlerden sonra kapalı kepenkler arkasında oyun oynamaya devam ediyor' şeklinde anlattı. Metin2 gibi online oynanan oyunlarda belirli seviyeye gelebilmek için para yada kontör yatırmak gerekiyor.

BAŞVURU YAPACAĞIM

Özellikle küçük çocukların bu nedenle evlerden para çaldıklarını anlatan Dursun, yetişkin insanların da bu oyunlar nedeniyle evini arabasını sattığını söyledi. Dursun, 'Çocuğum kaydı gitti elimden, farkındayım. Aileler de tehlikenin farkına varsınlar diye savcılığa suç duyurusunda bulunacağım' diyor.

KAFELERDEN TOPLADIM

Anne Dursun, 'Yılmaz liseye geçtiğinde oyun alışkanlığı devam etti. Lise 1'de oyun nedeniyle sınıfta kaldı. Lise 2'nin birinci döneminde ise 22,5 gün devamsızlıkla okul defterini kapatmış oldu' diye anlattı. Pedagog ve psikologların gözetiminde hazırlanan Metin2 bağımlılık yapacak fonksiyonlara sahip. MT2, ülkemizde 5 milyon çocuk ve genç tarafından oynanıyor. Belirli bir seviyeye geldikten sonra oyuna devam edebilmek için para harcamak zorundasınız. Bir oyuncu ortalama 2 bin ila 5 bin lira arasında para harcamak durumunda.

Seviye için para çalıyorlar

Oyun oynayan çocukların yeri geliyor oyunda seviye atlamak için para çaldığını anlatan Dursun, Oğlu Yılmaz'ın bir oyuncuya ait malları çaldığı söyleyerek şunlarını anlattı: 'Diğer oyuncu oğlumun canına okuyacağını söyledi. Zorla ikna ettik, geri vermesini sağladık. Bir kişi malları çalındığı için savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.' Bu şirkete ödenen oyun paraları ise devlete bağış gibi gösterildiği için şirket devlete vergi ödemiyor.

Oyunda birinci sırada Türkiye var

Oyun yöneticileri için gizli anlaşmalar imzalatıldığı belirtilen oyunda en az aktif olma süresi 5 saat. Oyun karakterine 'Senelerini veren' kullanıcılar, oyun yöneticilerinin banlaması ve karakterlerinin çalınması gibi uygulamalar nedeniyle aynı zamanda paralarını da kaybetmiş oluyor. Yaş ortalaması gün geçtikçe düşen MT2 yetişkinler arasında da oldukça popüler. Oyunda yüksek seviyelere ulaşma hırsına kapılan çocuklar oyuna para yatırmaya başlıyor. Hesabı oyun yöneticileri tarafından kapatılmış bir oyuncu, oyuna ilk girişte farkında olmadan kabul ettikleri sözleşme gereği hiçbir hak iddia edemiyor. Türkiye oyunu en fazla oynatan ikinci ülke olurken, İsrail'in oyunu kendi ülkesinde oynatmaması dikkat çekiyor.

HABERE YORUM KAT