1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Mesut Yılmaz Darbecileri Savundu, Erbakan'ı Suçladı!
Mesut Yılmaz Darbecileri Savundu, Erbakan'ı Suçladı!

Mesut Yılmaz Darbecileri Savundu, Erbakan'ı Suçladı!

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, tanık olarak dinlendiği 28 Şubat davasında darbecilerin avukatlığına soyunarak Necmettin Erbakan’ı suçladı.

A+A-

28 Şubat “post-modern” darbesine ilişkin 103 sanığın, “Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini cebren devirmeye iştirak” suçundan yargılandığı davanın 84'üncü duruşması görüldü.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada eski başbakanlardan Mesut Yılmaz “tanık” sıfatıyla ifade verdi.

Mahkeme başkanının, “Refah-Yol Hükümeti'nin düşmesinde herhangi bir baskı, tehdit var mıydı?” sorusu üzerine Yılmaz, “54'üncü hükûmet'in başkanının (Necmettin Erbakan) istifası üzerine cumhurbaşkanı (Süleyman Demirel) hükûmeti kurma görevini bana verdi. Azınlık hükûmeti kurdum. Benim dönemimde herhangi bir şekilde üzerimde şu ya da bu yönde bir baskı sözkonusu değildi. Genel bir rahatsızlık olduğu genel bir reaksiyon olduğu herkesin malumuydu.” dedi.

Ordu içerisinde kurulan “yasa dışı” Batı Çalışma Grubu'ndan (BÇG) haberdâr olup olmadığının sorulması üzerine ise Yılmaz, BÇG'nin kendi hükûmetleri kurulmadan önce de kamuoyunun bilgisi dahilinde olduğunu kaydederek, dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ve Çevik Bir'le yaptığı görüşmede BÇG'nin lağvedilmesini istediğini iddia etti.

Kendisi başbakanlığa geldikten 2 ay sonra MGK'nın tavsiye kararı uyarınca BÇG'nin lağvedildiğini söyleyen Yılmaz'a müşteki avukatları tepki gösterdi. Avukatlar, Yılmaz döneminde hazırlanmış “BÇG'nin dikkatine” yazılı belgeleri gösterdi.

Topu YÖK'e Attı!

28 Şubat'ın cuntacı generallerinden Çetin Doğan'ın, başörtüsü yasağı ile ilgili soru sorduğu Yılmaz, topu YÖK'e attı.

“28 Şubat'la başörtüsü arasında hiçbir bağlantı yok. Mâlesef bu konu YÖK'ün kararıyla uygulandı.” diyen Yılmaz, Genelkurmay'dan ya da başka bir çevreden başörtüsü yasağıyla ilgili bir telkin olmadığını ileri sürdü.

Darbecileri Savundu!

“Refah-Yol Hükûmeti'nin görevi terk etmesi için bir yapılanmaya gidildiği, bizimle de birlikte hareket edildiği, benim bu yapılanmanın uzantısı olarak başbakanlığa getirildiğim ifade ediliyor.” diyen Yılmaz, “Bu iddiaların hepsi hayal mahsulüdür. Herhangi bir telkin yapılmadı. ‘Refah ile koalisyon görüşmelerini Genelkurmay engelledi.’ iddiası da doğru değil.” dedi.

Cuntanın Refah-Yol'u devirmesi sonrası başbakanlık koltuğuna oturan Yılmaz, mahkemede 28 Şubat'çı komutanları aradan geçen 19 yıl rağmen canhıraş bir şekilde savundu.

O dönem başörtüsü yasağı konusunda generallerden farklı düşündüğünü iddia eden Yılmaz, “Sert diyaloglarımız oldu. Ama bütün bunları bir yana koyarak, hiçbir Genelkurmay Başkanı komutanımızın hükûmeti devirmek için bir cunta kurma, veya siyasete yön vermek niyetine tanık olmadım.” açıklaması yaptı.

Hedefi Erbakan Oldu!

Akademisyenlerin Genelkurmay'a çağrılmasını anlayabileceğini ancak hâkimlere de komutanlarca brifing verilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Yılmaz, 28 Şubat'çı paşaları hiçbir zaman anti-demokratik eğilim içinde görmediğini ileri sürdü.

Darbecileri eleştirmekten imtina eden Yılmaz, merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ı hedef alarak, onun ‘kanlı mı kansız mı’ sözleriyle ilgili şunları söyledi:

“Bence burada yargılanması gereken işte bu anlayıştır. Ordunun rahatsızlığını ortaya koyması normaldir!”.

Kaynak: Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

1 Yorum