1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mesleki Eğitim Alan 300 Kadını Yakmak İstediler
Mesleki Eğitim Alan 300 Kadını Yakmak İstediler

Mesleki Eğitim Alan 300 Kadını Yakmak İstediler

Diyarbakır Bağlar'da Medine Bulvarı üstünde bulunan 750 kadın ve çocuğa hizmet veren destek merkezi yakılmak istendi.

A+A-

Yaklaşık 10 molotof kokteyli ve 3 el yapımı bombanın kullanıldığı saldırıda 3 kişi yaralandı. Olay yerinde incelemelerde bulunan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, yüzü maskeli 5 kişi tarafından yapıldığı tahmin edilen saldırı sırasında merkezde yaklaşık 300 kadın bulunduğunu söyledi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam'la olay yerine intikal etti. Olay yerinde incelemelerde bulunan Vali Toprak, olayla ilgili bilgiler verdi. Kadın Destek Merkezi’nde birçok mesleğin bulunduğunu dile getiren Toprak, saldırının 16.40 sıralarında olduğunu ifade etti. Maskeli 5 kişi olduğu tahmin edilen bir grup tarafından merkeze 10'a yakın Molotof 3 tane el yapımı patlayıcı ve havai fişeklerle saldırıldığını kaydeden Toprak, "Kadın Destek Merkezi'nde 300 kişiye yakın vatandaş olay sırasında bulunuyordu. Burası çok önemli kadın destek merkezi. Buranın yüzde 95’i kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu olayı yapanları telin ediyorum. Bundan daha berrak kadına yönelik bir şiddet olur mu çocuğa şiddet olarak bundan büyük bir olay olur mu? Burası mazeretin geçerli olamayacağı bir alan. Masum kadınlar, gençler, ve çocukların ayakta durabilmek için geldikleri bir yer." dedi.

İnsanların sosyalleşmek ve meslek öğrenmek için geldikleri bir yerin bu şekilde saldırıya uğradığını belirten Toprak, bu saldırının kadına ve çocuklara yönelik bir şiddet saldırı olduğunu söyledi. Kadına yönelik şiddeti sözde kınadıklarını ifade edenlerin bu olayı görmesi gerektiğini belirten Toprak, şu şekilde sürdürdü: "Sözde insan haklarını savunduklarını ifade edenler ve demokrasiden bahsedenler buraya gelip görsünler. Vatandaşların bunların niyetlerini çok iyi süzebiliyor. Çünkü kimin hangi yolda hareket ettiğini vatandaşlar anladı. Çünkü buraya 5 kişi olarak saldıranların belki annesi bacısı kardeşi belki komşusu yakını burada eğitim görüyor. Burada sosyalleşiyor. Burada bir destekle meslek sahibi oluyor. Bunların vatandaşa zülmeder gibi hareket ettiği gibi ortaya çıkıyor." 

 

HABERE YORUM KAT