1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Mesele Bir Koalisyon Hükümeti Kurulması Değil”
“Mesele Bir Koalisyon Hükümeti Kurulması Değil”

“Mesele Bir Koalisyon Hükümeti Kurulması Değil”

SETA İstanbul Genel Koordinatörü Altun, 'Mesele bir kağıda imza atarak bir koalisyon hükümeti kurulması değil, yeni Türkiye'nin yönetilmesi meselesidir' dedi.

A+A-

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) İstanbul Genel Koordinatörü Fahrettin Altun, seçim sonuçlarına ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, AK Parti'nin önceki milletvekili genel seçimine oranla yaşadığı oy kaybının nedenlerine değindi.

HDP'nin bu seçime bir parti olarak girmesiyle Kürt kesimlerinin HDP'ye neredeyse bir blok olarak destek verdiğini belirten Altun, daha önce AK Parti'nin aldığı Kürt oylarının HDP'ye kaydığını söyledi.

HDP'nin yükselişine bağlı olarak bir yükseliş yaşayan MHP'nin de yine AK Parti'den oy aldığının gözlenebildiğini aktaran Altun, "Burada bir anlamda AK Parti'ye bir mesajın olduğunu belirtebiliriz. Yani yüzde 49-50'lik AK Parti seçmeni, partilerinin belli noktalardaki politikalarına bir dizi eleştiride bulundu. Fakat AK Parti'nin iktidar olmasını arzu etmeye de devam etti" diye konuştu.

Altun, diğer taraftan AK Parti'nin bu seçim sürecine, önceki seçimlerden farklı olarak bir hikaye ile gitmediğini ve sınırlı oranda bir heyecan uyandırabildiğini savundu.

"Koalisyon fetişizmi ortaya çıktı"

Fahrettin Altun, seçime giderken daha cılız bir şekilde konuşulurken sonuçlar açıklandıktan sonra ciddi bir "koalisyon fetişizmi"nin ortaya çıktığını dile getirdi.

"Koalisyon fetişizmi" yapanların aslında AK Parti ile MHP'nin ya da AK Parti ile HDP'nin koalisyonundan bahsetmediğini belirten Altun, şöyle konuştu:

"Bu aktörler 'Koalisyon iyidir' derken, belki HDP'nin de dışarıdan desteklediği CHP ve MHP koalisyonundan bahsediyor. Fakat diğer taraftan, bu aktörler farklı siyasal temsil noktasındalar. CHP, MHP ve  HDP'nin bir araya gelerek Türkiye'nin temel meselelerine ilişkin ortak kanaat belirtebilmeleri kolay değil. Burada mesele bir kağıda imza atarak bir koalisyon hükümeti kurulması değil, yeni Türkiye'nin yönetilmesi meselesidir."

"HDP'nin oyunu 'emanet oylar' yükseltti"

Altun, HDP'nin oylarının yüzde 7'den yüzde 12'ye "emanet oylar" sayesinde yükseldiğini belirterek, HDP'nin "Erdoğan karşıtlığı" hatta "Erdoğan düşmanlığı" üzerinden CHP'den bir dizi "emanet oy" topladığını savundu.

"HDP bugünden itibaren silah bırakmayla ilgili bir çağrı yapmazsa aslında bu söylemin 'ucuz bir söylem' olduğunu bütün toplum görmüş olacak" diyen Altun, erken seçim ihtimalinin bugün itibarıyla güçlü bir ihtimal olduğunu söyledi.

(AA)

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

1 Yorum