1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “Mescid-i Aksa'nın Altında 580 Metrelik Bir Tünel Kazdık”
“Mescid-i Aksa'nın Altında 580 Metrelik Bir Tünel Kazdık”

“Mescid-i Aksa'nın Altında 580 Metrelik Bir Tünel Kazdık”

İşgalci İsrail, Mescid-i Aksa’nın altında 580 metre uzunluğunda tünel kazdığını itiraf etti.

A+A-

İşgalci İsrail’in Tarihî Eserler Kurumu, Mescid-i Aksa’nın batısından güneye Ayn Silvan bölgesine uzanan 580 metrelik bir tünel kazdığını itiraf etti.

Ajanslar, kurumun adı geçen tünellerle ilgili bir ön rapor yayımladığını ve kazıların Temmuz 2013’ten 2014’ün sonlarına kadar devam ettiğini kaydetti. Rapor, kazıların İlad yerleşimci örgütü tarafından finanse edildiğini ortaya koyuyor.

Raporda tünellerin kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye birçok yönde yapıldığı belirtiliyor. Tarihî Eserler Kurumu, kazılar esnasında Romalılar döneminden kalan bir yolun keşfedildiğini iddia etti.

Raporda 8 metre genişliğinde ve 15 metre uzunluğundaki bir kazı noktasında platforma benzer bir piramit yapının keşfedildiği ve bu noktanın Ayn Silvan’a 220 metre, Mescid-i Aksa’nın güneybatı köşesine 320 metre uzaklıkta olduğu ifade ediliyor. Rapora göre kazı yapılan alanın uzunluğu 580 metreye ulaşıyor.

İşgalci İsrail’in yasakladığı Aksa Vakıf ve Miras Derneği, 2008’den 2015’e kadar çeşitli raporlarla İsrail’in Silvan kentinin altından başlayıp Meğaribe kapısına kadar devam eden ve 700 metre uzunluğunda tüneller kazdığını ortaya koymuştu.

Kaynak: Kudüs Sahnesi - Sayı: 72/2016

HABERE YORUM KAT