1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Mescid-i Aksa'da Cuma Çıkışı ABD-İsrail Protestosu
Mescid-i Aksa'da Cuma Çıkışı ABD-İsrail Protestosu

Mescid-i Aksa'da Cuma Çıkışı ABD-İsrail Protestosu

Mescid-i Aksa'da kılınan cuma namazının ardından Harem-i Şerif'in avlusunda toplanan Filistinliler ABD'nin Kudüs kararını protesto etti.

12 Ocak 2018 Cuma 16:28A+A-

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararı, cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa'da protesto edildi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa'da kılınan cuma namazının ardından Harem-i Şerif'in avlusunda toplanan onlarca Filistinli, "Kudüs Araplarındır", "Canımız, kanımız sana feda olsun ey Aksa" şeklinde sloganlar atarak ABD'nin Kudüs kararına tepki gösterdi.

Filistin bayrağının açıldığı gösteriye, Türkiye bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarını taşıyan bir Türkiyeli grup da destek verdi.

Mescid-i Aksa'da 40 bin kişilik cuma namazı

Öte yandan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Başkanı Şeyh Azzam el-Hatip, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Mescid-i Aksa'da 40 bin Müslümanın cuma namazı kıldığını" belirtti.

Aksa'da cuma hutbesini okuyan Şeyh Yusuf Ebu Suneyne de ABD'nin Kudüs kararının "zalimane, geçersiz ve kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Mescid-i Aksa'nın kapılarında bulunan onlarca İsrail polisinin ise kutsal mabede gelen bazı Müslümanları kimlik kontrolünden geçirmesi dikkati çekti.

İşgal Güçleri El-Halil’de Filistinlilere Müdahale Etti

Öte yandan El-Halil’de de bir grup Filistinlinin Cuma çıkışı ABD ve İsrail’i protesto gösterisi yaptığı bildirildi. İşgal güçlerinin sert müdahalesiyle karşılaşan gösteride 7 Filistinlinin yaralandığı kaydedildi.

Konuyla ilgili bölgeden gelişmeleri aktaran İHA muhabiri şunları ifade etti:

“Batı Şeri’daki El Halil kentinde ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına protestolar devam ediyor. Hüseyin Camii'nde kılınan Cuma namazının ardından protestocular, İsrail güçlerinin askeri noktası Tel Armida’ya yürüdü. İsrail güçleri, Filistinli göstericilere göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. İsrail askerlerinin müdahalesinde 7 kişi göz yaşartıcı gazdan etkilendi. Filistin Kızılay'ına ait ambulanslar tarafından gazdan etkilenenlere müdahale edildi.”

Kaynak: AA, İHA, HAKSÖZ-HABER

 

HABERE YORUM KAT