"Mescid-i Aksa Anlaşması Göz Boyamadan İbaret"

26.10.2015 11:32
"Mescid-i Aksa Anlaşması Göz Boyamadan İbaret"
Filistin İslâmî Hareketi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Ürdün ile İsrail arasında Müslümanların Mescid-i Aksa'da namaz kılmasına izin veren anlaşmaya ilişkin açıklamalarını, “göz boyama” olarak yorumladı.

Söz konusu anlaşmalarla İsrail'in, Aksa ve Kudüs üzerindeki haksız egemenliğini sürdürdüğü belirtilen açıklamada, “Bu anlaşmayla müslümanların Mescid-i Aksa'da namaz kılması âdeta İsrail'den verilmiş bir sadaka gibi görülmeye başlandı. Bu anlaşmalar Ürdün'ün Mescid-i Aksa üzerindeki egemenliğini kökten sarsmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, İşgalci İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Aksa ve Kudüs'teki mevcût durumu koruyacağı yönündeki ifadelerine karşı uyarıda bulunularak, çözümün sâdece İsrail'in Aksa ve Kudüs'teki işgalinin bir an önce son bulmasıyla olacağı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ürdün'den ayrılmadan önce yaptığı ve devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Ürdün ile İsrail'in, Harem-i Şerif ve Aksa'nın avlusuna kamera yerleştirilerek 24 saat denetlenmesi konusunda anlaştığını, Netanyahu'nun da müslümanların Harem-i Şerif'te namaz kılmalarına, gayrimüslimlerin ise sâdece ziyaret etmesine olanak tanıyacak bir politika izlemeyi kabul ettiğini duyurmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim