1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Meşal: "Silahsızlandırılmayı Asla Kabul Etmeyiz"
Meşal: "Silahsızlandırılmayı Asla Kabul Etmeyiz"

Meşal: "Silahsızlandırılmayı Asla Kabul Etmeyiz"

Meşal, "Müzakerelerde, Hareketin silahsızlandırılmasını asla kabul etmeyiz" dedi.

A+A-

Katar'ın başkenti Doha'da Dünya Müslüman Alimler Birliği tarafından organize edilen "Gazze Zaferi" adlı toplantıda konuşan Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, barış müzakerelerinde, direnişin silahsızlandırılması gibi teklifleri asla kabul etmeyeceklerini belirtti.

Gazze Şeridi'nde kalıcı ateşkes görüşmelerinin yapılacağı Mısır'ın başkenti Kahire'de İsrail ile yapılacak dolaylı görüşmelerde kalıcı ateşkesin olmasını destekleyeceklerini belirten Meşal, Gazze'nin imar edilmesini, halkın refahı ve özgür yaşamasını temin etmek için uzlaşmaya hazır olduklarını ancak direniş hareketinin silah bırakması teklifini kesinlikle kabul etmeyeceklerini ifade etti.

Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail ile Filistinliler arasındaki dolaylı müzakerelerin 23 Eylül Salı günü yeniden başlayacağı belirtildi.

Açıklamada, Mısır hükümeti olarak her iki taraf ile iyi niyet içerisinde dolaylı görüşmelerin yapılması için ev sahipliği yapacağı, masum sivillerin can ve mal kayıplarının olmaması ve kalıcı ateşkesin sağlanması için gayret sarf edeceği dile getirildi.

Barış müzakerelerinde başta Kudüs ve Batı Şeria'daki Filistinlilere yönelik ihlallerin sonlandırılması, tutukluların salıverilmesi konuları olmak üzere, havaalanı ve liman inşasının görüşülmesi, Filistin uzlaşı hükümetinin para transferlerinin kolaylaştırılması gibi meselelerinin de ele alınacağını bildirildi.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarına devam eden İsrail, Mısır'ın arabuluculuğunda yürütülen görüşmelerle 26 Ağustos'ta Filistinli gruplarla varılan ateşkesin ardından saldırılarına son vermişti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT