1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Meşal: Dünyayı Harekete Geçirin
Meşal: Dünyayı Harekete Geçirin

Meşal: Dünyayı Harekete Geçirin

Hamas lideri Meşal ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'daki operasyonları hakkında telefon görüşmesi yaptı.

A+A-

Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "İsrail'in Filistinlilere yönelik Gazze ve Batı Şeria'da sürdürdüğü hak ihlalleri" hakkında görüştükleri belirtildi.

'Türkiye'den dünyayı harekete geçirmesini istiyoruz'

İsrail'in kaybolan 3 genç ile ilgili İsrail'in 17 günde 580 Filistinliyi gözaltına aldığının altını çizen Meşal, İsrail'in Filistin'e karşı takındığı bu 'düşmanca tavrın' son bulması için Türkiye'den yardım istedi. Uygulanan abluka nedeniyle Gazze halkının dramını Davutoğlu'na anlatan Meşal, 'Türkiye'den bu ablukayı kırmak için dünyayı harekete geçirmesini istiyoruz' ifadelerini kullandı.

13 yıldır abluka altında

Gazze ablukası, 2000 yılında yaşanan ve kamuoyunda 'İkinci İntifada' olarak bilinen Filistin direnişinden 1 ıl sonra başlamış ve 2006 yılında Gazze'de seçimlerin Hamas tarafından kazanılması sonucu şiddetlenmişti. İsrail'in Hamas'ı izole etme politikası sonucu daha da ağırlaşmış; gıda ve ilaç gibi insani pek çok malzememin de girişi türlü bahanelerle İsrail tarafından engellenmişti.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT