1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Meşal "Ayrılık Dönemi Bitti"
Meşal "Ayrılık Dönemi Bitti"

Meşal "Ayrılık Dönemi Bitti"

Hamas şefi Meşal "Filistin'de ayrılık dönemi geri dönmemek üzere bitti" dedi.

A+A-

Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, geçen ay varılan milli mutabakata ilişkin, Filistin'de ayrılık döneminin geri dönmemek üzere son bulduğunu söyledi.

Meşal, Nekbe'nin (Büyük Felaket) 66'ncı yılı dolayısıyla ikamet ettiği Katar'ın başkenti Doha'da açıklama yaptı. Geçen ay varılan milli mutabakatla ilgili ilk kez değerlendirmede bulunan Meşal, Hamas'ın milli mutabakat için feragatlerde bulunduğunu ve Fetih hareketiyle birbirlerine yakınlaştıklarını bildirdi. Meşal, "Filistin'de ayrılık dönemi geri dönmemek üzere bitti. Filistinli gruplar gerçek bir irade gösterdikleri takdirde milli mutabakatı başarıya ulaştırmaya çok yakın" ifadesini kullandı.

Halid Meşal, Hamas'ın, milli mutabakat ve Filistin halkının birliği için daha çok feragetlerde bulunmaya hazır olduğunu dile getirerek, mutabakata mutlaka varılması gerektiğini, mutabakat olmaksızın siyasi kararları yönetemeyeceklerini ve "işgalci" karşısında bir strateji belirleyemeyeceklerini kaydetti.

"Ayrılığın gölgesinde milli projemizi hayata geçiremeyiz. Bu nedenle mutabakat kararı alındı. Herkesin çabası, feragati ve birbirine doğru atacağı adımlarıyla mutabakatı uygulamaya koyacağız" diyen Meşal, Batı Şeria'daki Filistin yönetimine milli ve ciddi adımlar atma ve mutabakatta güveni sağlamlaştıracak olumlu bir hava oluşturma çağrısında bulunup, siyasi tutuklular dosyasının kapatılması gerektiğine işaret etti.

Meşal, aydınlara, siyasilere ve medya mensuplarına da olumlu bir ortam oluşturma ve milli mutabakat meselesini objektif bir bakış açısıyla ele almaları çağrısında bulundu.

Hamas'ın, Arap ülkelerinin içişlerine karıştığı iddialarına da değinen Meşal, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve bu yöndeki şüpheleri kesin bir dille yalanladıklarını ifade etti. Meşal, Hamas'ın yönetimi nasıl olursa olsun ülkelerin içişlerine karışmadığını ve bu konuda saygılı olduğunu vurguladı.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, 23 Nisan'da Hamas ile Fetih arasında devlet başkanlığı, genel ve ulusal meclis seçimlerinin eş zamanlı yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını ve uzlaşı hükümetinin kurulmasından 6 ay sonra seçimlere gidilmesine karar verildiğini duyurmuştu.

Katar'da ikamet eden Meşal de söz konusu mutabakattan sonra 5 Mayıs'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la bir araya gelmiş ancak konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmamıştı.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT