1. HABERLER

  2. HABER

  3. Merkez Bankası Faiz Arttırdı
Merkez Bankası Faiz Arttırdı

Merkez Bankası Faiz Arttırdı

Dövizdeki yükselişin ardından toplanan Merkez Bankası Para politikası Kurulu faiz artırımına karar verdi.

A+A-

Borç verme Faiz oranı yüzde 6.75'ten yüzde 11.5'e, borçlanma faizi yüzde 3.5'tan yüzde 8'e, marjinal fonlama oranı yüzde 7.75'ten yüzde 12'ye, politika faizi de yüzde 4.5'tan yüzde 10'a yükseltildi. 

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi belirlenmesine karar verilmiştir:

Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 7,75’ten yüzde 12’ye, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 6,75’ten yüzde 11,5’e, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3,5’ten, yüzde 8’e yükseltilmiştir.

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 4,5’ten yüzde 10’a yükseltilmiştir.

Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 10,25 düzeyinden yüzde 15 düzeyine yükseltilmiştir.

Son dönemlerde iç ve dış piyasalarda risk algılamasını olumsuz etkileyen gelişmeler yaşanmaktadır. Bu süreçte Türk lirasında belirgin bir değer kaybı ve risk priminde kayda değer bir artış gözlenmiştir. Merkez Bankası bu gelişmelerin enflasyon ve makroekonomik istikrar üzerindeki olumsuz yansımalarının sınırlanması için üzerine düşeni yapacaktır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapmaya ve operasyonel çerçeveyi sadeleştirmeye karar vermiştir. Bu doğrultuda, (i) bir hafta vadeli repo faiz oranı yüzde 4,5’ten yüzde 10’a çıkarılmıştır; (ii) önümüzdeki dönemde Merkez Bankası fonlaması temel olarak marjinal fonlama oranı yerine bir hafta vadeli repo faiz oranından sağlanacaktır.

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Bu duruş altında enflasyonun 2015 yılının ortaları itibarıyla yüzde 5 düzeyine ulaşacağı öngörülmektedir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

'Piyasa beklentisinin üzerinde sert bir tavır'

Garanti Yatırım Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Merkez Bankası'nın faiz arttırma kararını Al Jazeera'ya değerlendirdi. Açıklanan kararlarla birlikte oldukça pozitif bir algı olduğunu belirten Altınsaç, “Merkez Bankası’nın bütün faizleri yukarı çekmiş olması, Türk Lirası açısından çok olumlu. Piyasanın beklediğinin üstünde sert bir tavır oldu. Piyasayı tatmin edecek, hatta bunun da üzerinde kararlar alındı. Merkez Bankası yapması gerekeni yaptı” şeklinde konuştu.

'Beklentilerin üzerinde'

HSBC Türkiye Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci de kararın piyasa beklentilerinin üzerinde olduğunu ifade etti. Keresteci, “Son dönemde hep piyasa beklentilerinin gerisinde kalan Merkez Bankası ilk kez direksiyona geçti. Son dönemde kredibilite kaybı vardı. Bu agresif adım ile kredibilite kaybının ortadan kaldırılması hedefleniyor” dedi.

Türk Lirası’nın değerinin artmasını ve doların 2.10 TL seviyesinden de aşağı düşebileceğini belirten Keresteci, “Karışık para politikası basitleştirilmeye başlandı. Son kararlar Türk Lirası için iyi bir haber olsa da hisse senedi piyasası için ne kadar iyi bir haber bilemiyorum. Kur aşağı gelirken, borsanın da aşağı geleceğini göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum