1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mendil Satan Suriyeli Çocuğa Davutoğlu'ndan Selâm
Mendil Satan Suriyeli Çocuğa Davutoğlu'ndan Selâm

Mendil Satan Suriyeli Çocuğa Davutoğlu'ndan Selâm

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Konak ilçesindeki bir lokantada müşterilere kâğıt mendil satmaya çalıştığı sırada esnaf tarafından darp edilen 11 yaşındaki Suriyeli Ahmed'i ziyaret ederek, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun selâmını iletti.

A+A-

Suriyeli ailenin yaşadığı eve giden Delican, esnafın darp ettiği Ahmed'e ve kardeşlerine beraberinde getirdiği oyuncakları hediye etti. Bir süre çocuklarla sohbet eden Delican, Ahmed'in sattığı kâğıt mendillerden satın aldı. Aile fertlerine geçmiş olsun dileklerini ileten Delican, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirip, yaşananları esefle kınadığını söyledi.

Davutoğlu Selâm Söyledi

Aileyi ziyaretinden önce Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu aradığını hatırlatan Delican: "Sayın Başbakanı aradım kendisinin Bakanlar Kurulu'nda olduğunu söylediler, hemen selâmlarını ilettiler. Aileyle yakından ilgilenileceği söylendi. Adresi istendi." dedi.

“Bu İnsanlar Bize Emanet”

Olayı kabullenmenin mümkün olmadığını, hukukî sürecin takipçisi olacaklarını vurgulayan Delican: şöyle devam etti:

"Son derece üzgünüz. Biz misafirperver bir milletiz, bu topraklarda, sokaklarda kardeşçe yaşayan ve daha önce de tarihimizde kardeşçe yaşamış bir milletiz. Böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Bu insanlar bize emanet, esnafa bunu asla yakıştırmıyoruz. Birkaç densiz kişinin yaptığı hareket İzmir'in hoşgörüsüne sığmaz. Menfur bir olay olarak değerlendiriyoruz. Göreceksiniz kanun karşısında hesap verecekler."

Ahmed’le ve Ahmed’in Ailesiyle İlgilenilecek

Suriyeli Ahmed'e, İzmir Emniyeti'nin sahip çıktığını, gün içerisinde sağlık kontrollerinin yapıldığını ve savcılıkta ifadesinin tercüman aracılığıyla alındığı bilgisini veren Delican, bundan sonra ailenin her türlü sorunuyla da ilgileneceklerini bildirdi.

Ahmed'in annesinin de kalp hastası olduğunu ve ailenin çeşitli sıkıntılar yaşadığını aktaran Delican, bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

"Sadece Mendil Satıyordum"

Ahmed Hamdo ise: "Ben sadece mendil satıyordum. Oradaki bir bayana mendil satmak isterken kenara çekip bana vurdular. Üstüme bastılar. Karşı taraftaki Suriyeliler gelip üstüme su dökerek beni ayılttı." dedi.

Beş çocuk annesi Gusun Ubeyd ise ülkelerindeki savaştan önce Halep'te yaşadıklarını ve eşinin televizyon tamircisi olduğunu söyledi. Suriye'deki savaş ortamından kaçarak Türkiye'ye geldiklerini ve bir süre sınır illerindeki çadır kentlerde kaldıklarını anlatan Ubeyd, 4 ay önce de İzmir'e yerleştiklerini ifade etti.

“Oğlumu Dövenleri Allah’a Havale Ettim”

Eşinin hala işsiz olduğunu, çocuğunun kâğıt mendil satarak kazandığı parayla ve hayırseverlerin desteğiyle hayatlarını sürdürdüklerini anlatan Ubeyd, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirip: "Biz Türkiye'den çok memnunuz. Allah sizden razı olsun. Bize sahip çıktılar. Bu olaydan dolayı da şikâyetçi olmadım. Oğlumu dövenleri Allah'a havale ettim." diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum