1. HABERLER

  2. HABER

  3. Menderes'in Yassıada Günlerini Satmışlar
Menderesin Yassıada Günlerini Satmışlar

Menderes'in Yassıada Günlerini Satmışlar

Başbakanlık’tan, TBMM’ye gönderilen 27 Mayıs darbesiyle ilgili dokümanlarda; Milli Birlik Komitesi’nin 7 Ekim 1960’da yapılan toplantıda aldığı kararlara ilişkin tutanak da yer aldı.

A+A-

Arzu Yıldız / Taraf

Başbakanlık’tan, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderilen 27 Mayıs darbesiyle ilgili dokümanlarda; Milli Birlik Komitesi’nin 7 Ekim 1960’da yapılan toplantıda aldığı kararlara ilişkin tutanak da yer aldı. Söz konusu tutanakta, Adnan Menderes ve arkadaşlarının Yassıada’da çekilmiş, çekilecek fotoğraf ve her türlü görüntüsünün satılması kararı alındığı belirtiliyor. Menderes ve arkadaşlarının Yassıada günlerine dair görüntülerden elde edilecek gelirin ise, yüksek tahsil öğrenci yurtlarına, İslâm Enstitüsü, kimsesiz ve korumaya muhtaç çocuklara hasılattan pay verilmesi öngörülüyor. Yassıada yargılamalarına ilişkin görüntülerin satışının Milli Birlik Komitesi Genel Sekreterliği tarafından oluşturulan bir banka hesabına yatırılması, bu hesabın da Genel Sekreterlik tarafından takip edilmesinde anlaşılıyor.

Öte yandan, belgeler arasında Menderes’in idam kararı ve eşi Derin Menderes’in Cevdet Sunay’a gönderdiği telgraflar da yer aldı. Derin Menderes, Adnan Menderes’le görüşmesine izin verdiği için Sunay’a şöyle teşekkür ediyor:

“Eşim Adnan Menderes ile görüşmem hususunda vaki müsaadeden dolayı derin memnuniyet ve teşekkürlerimi arz ederim. Derin Menderes.”

HABERE YORUM KAT